eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Moody's widzi ryzyko dla największych krajów Unii Europejskiej

Moody's widzi ryzyko dla największych krajów Unii Europejskiej

2012-09-04 13:33

Obniżka perspektywy ratingu Unii Europejskiej do negatywnej przez agencję Moody's jest dowodem na to, że kryzys w strefie euro wciąż jest daleki od przezwyciężenia. Powodem takiej decyzji agencji jest obawa o stan największych gospodarek, wnoszących największy wkład do wspólnego budżetu UE.

Przeczytaj także: Siłą decydującą na GPW są zagraniczni inwestorzy

Rynki finansowe


Ostrzeżono przy tym przed negatywnymi konsekwencjami dla ratingu poluzowania ram prowadzenia polityki fiskalnej w państwach członkowskich. Widać zatem wyraźnie, że dotychczasowe działania i propozycje walki z kryzysem nie znajdują uznania w oczach agencji ratingowych. Nie będzie to zapewne jeszcze przełom w postrzeganiu sytuacji przez inwestorów na rynkach finansowych, ale na pewno trzeba to traktować jako kolejne ostrzeżenie, że wypadki na rynkach nie muszą potoczyć się w najbliższych tygodniach po myśli optymistów.

Wydarzeniem dnia będzie popołudniowa publikacja sierpniowego indeksu aktywności amerykańskiego przemysłu. W lipcu ISM nieoczekiwanie utrzymał się poniżej symbolicznej granicy 50 pkt. To był dowód, że globalne spowolnienie odciska piętno także na przemyśle w USA. Teraz spodziewana jest poprawa wskaźnika i powrót ponad granicę 50 pkt. Jeśli mielibyśmy jednak kolejny miesiąc rozczarowania tymi danymi reakcja inwestorów może być bardziej znacząca. Tym bardziej, że w piątek umiarkowanie optymistycznie przyjęli wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole, wskazując na mocno rozbudzone oczekiwania odnośnie do wiadomości, jakie napływają na parkiety.

Rynki nieruchomości


Według najnowszych danych ceny mieszkań w Norwegii wzrosły w sierpniu o 8,1% w ujęciu rocznym. Licząc od 2008 r. poszły w górę już o 30%. Okazuje się zatem, że na niewiele się zdały zaostrzenia regulacji przy przyznawaniu kredytów hipotecznych z minionego roku. W lipcu wzrost kredytów gospodarstw domowych wynosił 7,2%, szacuje się, że w przyszłym roku długi będą 2-krotnie przekraczać ich dochód rozporządzalny. Boom na rynku mieszkaniowym w Norwegii jest pochodną globalnych uwarunkowań. Korona norweska jest traktowana jako bezpieczna przystań, w związku z czym znajduje się pod nieustanną presją wzrostową. By ją ograniczyć bank centralny dwukrotnie obniżał stopy procentowe, by ograniczyć napływ zagranicznego kapitału. To jednak przy niskim, 3-proc., bezrobociu, przyczyniało się do rozgrzewania koniunktury na rynku nieruchomości.

W Pekinie sprzedano w sierpniu ponad 28,7 tys. mieszkań, 110% więcej niż rok wcześniej i zaledwie 1,2% mniej niż w lipcu, kiedy odnotowano najlepszy wynik sprzedaży od 18 miesięcy. Widać, że cięcie stóp procentowych przynosi efekty.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Obniżka perspektywy ratingu Unii Europejskiej to dowód, że kryzys na Starym Kontynencie wciąż jest daleki od rozwiązania
  • Cięcie stóp procentowych w Chinach przynosi efekty, przekładając się na większą sprzedaż mieszkań

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: