eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Niejednoznaczne dane z amerykańskiego sektora budowlanego

Niejednoznaczne dane z amerykańskiego sektora budowlanego

2012-08-17 13:17

Perspektywy budownictwa jednorodzinnego w USA są oceniane wciąż jako bardzo niepewne w przeciwieństwie do mającego szanse na rozwój budownictwa wielorodzinnego.

Przeczytaj także: Poprawa koniunktury na amerykańskim rynku mieszkaniowym

Rynki finansowe


Pogarszające się nastroje Amerykanów, z których aż 45% uważa, że gospodarka zmierza w złym kierunku, nie przeszkadzają w podtrzymaniu dobrych nastrojów na tamtejszym rynku akcji. Miesiąc wcześniej pesymistyczne oceny perspektyw gospodarczych wyrażało 36% Amerykanów.

Ostatni odczyt cotygodniowego Bloomberg Consumer Comfort Indeks przyniósł przy tym najsłabszy wynik od stycznia. Na kolejny miesiąc osłabienia przemysłu w regionie Filadelfii wskazywał Philadelphia Fed. To wszystko sugeruje, że dla inwestorów liczą się obecnie inne wiadomości niż te napływające z USA. Chodzi zapewne o utrzymujące się nadzieje na ostateczne pokonanie kryzysu w strefie euro. Stąd zwyżka cen hiszpańskich obligacji, czy wzmocnienie euro, których doświadczyliśmy w czwartek.

Dowodem na koncentrację uwagi inwestorów na nadziejach związanych z pokonaniem kryzysu na Starym Kontynencie jest fakt, że kończący się tydzień będzie 11. kolejnym okresem zwyżki europejskich akcji. W USA w tym czasie mieliśmy 2 lekko spadkowe tygodnie.

Do ponad 76% podniósł się w tym tygodniu udział akcji w portfelach aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych w USA. To najwyższy poziom od lutego tego roku i jednocześnie poziom mieszczący się w 20% najwyższych wyników w historii tego badania. Do skrajnego optymizmu zatem jeszcze daleko, ale widać, że przez ostatnie półtora miesiąca jego poziom znacząco się zwiększył. A to oznacza, że również oczekiwania dotyczące przyszłości są dużo większe.

Rynki nieruchomości


Mocny skok był udziałem liczby pozwoleń na budowę wydanych w USA w lipcu. Podniosła się do 812 tys. w ujęciu zannualizowanym, najwyższego poziomu od sierpnia 2008 r.

Jednocześnie jednak osłabieniu uległa liczba rozpoczętych budów. Wyniosła w minionym miesiącu 746 tys., o 8 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Złożyły się na to pierwszy od lutego tego roku spadek w segmencie domów jednorodzinnych (o 6,5%, do 502 tys.) oraz poprawa o 12% w części wielorodzinnej. To zwłaszcza w sektorze wielorodzinnym upatruje się kontynuacji pozytywnych tendencji, podczas gdy perspektywy budownictwa jednorodzinnego oceniane są jako niepewne.

Z szacunków Savills wynika, że w II połowie tego roku wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych może przekroczyć 1 mld euro wobec 856 mln euro w I połowie tego roku. W całym roku byłoby to zatem 2-2,5 mld euro, wartość podobna do tej z 2011 r. W I połowie tego roku 70% wartości transakcji przypadło na 4 obiekty handlowe, głównie na warszawskie Złote Tarasy.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Inwestorzy skupiają się obecnie bardziej na nadziejach związanych z przezwyciężeniem kryzysu w strefie euro niż na wiadomościach z amerykańskiej gospodarki
  • Perspektywy budownictwa jednorodzinnego w USA są oceniane wciąż jako bardzo niepewne w przeciwieństwie do mającego szanse na rozwój budownictwa wielorodzinnego

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: