eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie

Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie

2012-07-30 12:19

Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie

Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie © tanatat - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Jakie struktury daly najwiecej zarobić? Najczęściej powiązane z kursem euro, rzadziej z indeksami giełdowymi. Jak wynika z raportu Structus.pl, popularność produktów strukturyzowanych w Polsce nieprzerwanie rośnie. W ubiegłym roku ich sprzedaż przekroczyła 10 miliardów złotych. Są coraz bezpieczniejsze, ale też coraz rzadziej pozwalają uniknąć płacenia podatku Belki.

Przeczytaj także: Produkty strukturyzowane: będą zmiany

fot. tanatat - Fotolia.com

Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie

W ubiegłym roku sprzedaż produktów strukturyzowanych przekroczyła 10 miliardów złotych

Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie coraz większej liczby Polaków. W ubiegłym roku łączna sprzedaż tego typu rozwiązań przekroczyła 10 miliardów złotych i wzrosła w porównaniu z 2010 r. o 14 proc., wynika z raportu „Rynek produktów strukturyzowanych w Polsce w 2011 roku” przygotowanego przez serwis Structus.pl.

W 2011 r. na rynku pojawiło się aż 487 nowych ofert pochodzących od 27 instytucji (o prawie 5 proc. więcej niż rok wcześniej). – Hitem okazały się produkty typu „pareto”, w których klient wpłaca 20 proc., a reszta rozłożona jest niejako na raty i spłacana w formie programu regularnego oszczędzania. Liczba takich ofert zwiększyła się w stosunku do 2010 r. o ponad 40 procent – mówi Michał Szeliński, analityk portalu Structus.pl. Swoim klientom sprzedawały je już m.in. Deutsche Bank PBC, Alior Bank, Bank DnB Nord, Expander, Getin Bank, Gold Finance, Noble Bank i Open Finance.

Wybieraj z rozwagą

Skąd taka popularność „struktur”? Otóż można na nich zarobić nawet kilkanaście do kilkudziesięciu procent w skali roku (po odliczeniu podatku), o czym mogli przekonać się właściciele kilku produktów, które zakończyły się w pierwszych sześciu miesiącach 2012 roku.

fot. mat. prasowe

Najbardziej zyskowne produkty strukturyzowane zakończone w okresie I-VI 2012

Najlepszy wynik (17,6 proc. w skali roku) wypracował oferowany przez Deutsche Bank PBC Certyfikat Express db EuroStoxx50 II, którego zwrot uzależniony był od zachowania indeksu 50 największych przedsiębiorstw strefy euro


Najlepszy wynik (17,6 proc. w skali roku) wypracował oferowany przez Deutsche Bank PBC Certyfikat Express db EuroStoxx50 II, którego zwrot uzależniony był od zachowania indeksu 50 największych przedsiębiorstw strefy euro. Jednak realnie dużo więcej zarobili inwestorzy długoterminowych produktów: trzy- i czteroletnich, takich jak db Gwarancja - Zyskowna Energia I oraz db Gwarancja - Zyskowna Energia II, które zarobiły odpowiednio 42 i 40 procent. Na czwartym miejscu w zestawieniu przygotowanym przez Structus.pl znalazła się Salsa I oferowana przez Expandera.

fot. mat. prasowe

Zysk produktów strukturyzowanych w 2012 roku wg firm

Choć wyniki najlepszych struktur robią wrażenie, trzeba pamiętać, że większość z nich nie kończy się zyskiem


Choć wyniki najlepszych struktur robią wrażenie, trzeba pamiętać, że większość z nich nie kończy się zyskiem. Jak wynika z raportu Structus.pl, średnia stopa zwrotu ze struktur zakończonych w 2011 roku wyniosła 2,67 proc. w skali roku. Mimo to na produktach strukturyzowanych rzadko można stracić, nawet jeśli zakładany przez nas w momencie ich nabywania scenariusz rynkowy się nie sprawdzi. Jak to możliwe?

Produkty strukturyzowane coraz bezpieczniejsze

– Wiele oferowanych na polskim rynku produktów ma z góry określony potencjalny dochód – wyjaśnia Monika Pawlak, Menedżer Produktów Strukturyzowanych Deutsche Bank PBC. Tego rodzaju inwestycje mają charakter zerojedynkowy. Klient decyduje się „obstawić” realizację określonego scenariusza rynkowego zakładającego przykładowo, że kurs instrumentu bazowego w dniu wygaśnięcia opcji będzie wyższy od kursu realizacji. Jeśli jego przewidywania się sprawdzą, otrzyma określony w warunkach produktu kupon powiększający zainwestowany kapitał.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: