eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie

Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie

2012-07-30 12:19

Przeczytaj także: Produkty strukturyzowane: będą zmiany


A co się stanie, gdy zakładany scenariusz nie spełni się? To zależy od konstrukcji danego produktu. Większość dostępnych obecnie na rynku rozwiązań strukturyzowanych oferuje 100-proc. ochronę kapitału. – Oznacza to, że w przypadku, gdy scenariusz inwestycyjny nie zostanie zrealizowany, klient otrzyma całość zainwestowanych środków – mówi Monika Pawlak z Deutsche Bank PBC. – Jedyną „stratą” będzie więc potencjalny zysk z kapitału, który klient uzyskałby na przykład deponując go na bankowej lokacie – wyjaśnia.

fot. mat. prasowe

Poziom ochrony kapitału w produktach strukturyzowanych w Polsce w 2011 roku

Polacy nie są skłonni do ryzyka, dlatego zdecydowana większość produktów na naszym rynku (w sumie aż 83 procent) – gwarantowała pełną (77 proc. oferowanych produktów) albo i większą niż 100 procent ochronę kapitału


Polacy nie są skłonni do ryzyka, dlatego zdecydowana większość produktów na naszym rynku (w sumie aż 83 procent) – gwarantowała pełną (77 proc. oferowanych produktów) albo i większą niż 100 procent ochronę kapitału (6 proc. produktów na rynku). Rok wcześniej taką gwarancję zapewniało 77 procent struktur.

Dodatkowo niektóre struktury wyposażone są w tzw. mechanizm autocall, który pozwala na zakończenie inwestycji przed terminem zapadalności, jeśli aktywo bazowe, na którym oparty jest produkt osiągnie zakładaną wartość. Tego typu mechanizm zwiększa prawdopodobieństwo zyskownego zakończenia inwestycji.

Produkty na kilka lat

Dostępne w Polsce produkty strukturyzowane zakładają coraz dłuższy horyzont inwestycyjny. Przyczyną są warunki rynkowe, w których bankom trudno jest zaoferować wysokie zwroty w krótszym okresie. – W warunkach niezbyt wysokiego oprocentowania depozytów i przy drogich opcjach trudno jest złożyć atrakcyjną strukturę na 12 czy 18 miesięcy, więc rośnie popularność tych kilkuletnich –tłumaczy zmianę trendu Michał Szeliski, analityk portalu Structus.pl. – Przy niskich stopach procentowych i niskim oprocentowaniu depozytów, a do tego wysokich cenach opcji (co jest pochodną zmienności na rynkach), konstruktorzy struktur mogą zaoferować albo niepełną ochronę kapitału, albo wydłużyć okres inwestycji, a większość inwestorów woli jednak to drugie rozwiązanie – mówi Szeliski.

fot. mat. prasowe

Czas trwania inwestycji produktów strukturyzowanych zaoferowanych w 2011 roku

Ponad 27 proc. produktów strukturyzowanych oferowanych w 2011 roku stanowiły inwestycje na okres od trzech do niespełna dziesięciu lat


W rezultacie ponad 27 proc. produktów strukturyzowanych oferowanych w 2011 roku stanowiły inwestycje na okres od trzech do niespełna dziesięciu lat. Rok wcześniej najpopularniejsze były struktury przewidziane na od jednego do dwóch lat. W 2011 roku pojawiło się też wiele długoletnich programów oszczędnościowych w formie „pareto”.

Rynek walutowy wciąż przed giełdą

Od dwóch lat wśród struktur dominują waluty. Podczas, gdy w 2009 roku aż 27,5 proc. produktów bazowało na indeksach giełdowych, głównie WIG20, a aż 13 proc. opierało się na koszykach akcji, to w późniejszych latach trend się odwrócił. W 2010 i 2011 roku aż 30 proc. dostępnych struktur było powiązanych z rynkiem walutowym. Najczęściej zwrot z inwestycji uzależniony był od zachowania pary EUR/PLN.
Dynamicznie rośnie też znaczenie produktów hybrydowych. Taką formę miała w zeszłym roku co czwarta oferowana struktura, podczas gdy rok wcześniej zaledwie co dziesiąta.

fot. mat. prasowe

Aktywa w produktach strukturyzowanych w 2011 roku wg klas

Jedną z głównych przyczyn wzrostu popularności struktur hybrydowych jest rosnąca popularność produktów paretopodobnych, które są na nich oparte


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: