eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie

Produkty strukturyzowane zyskują zaufanie

2012-07-30 12:19

Przeczytaj także: Produkty strukturyzowane: będą zmiany


– Jedną z głównych przyczyn wzrostu popularności struktur hybrydowych jest rosnąca popularność produktów paretopodobnych, które są na nich oparte – wyjaśnia Szeliski. – W przypadku takiego produktu bank jest w stanie zaoferować 100- czy 120-proc. partycypację we wzroście takiego indeksu (bo opcje na niego są tanie), podczas gdy przy WIG20 wyniesie ona nie więcej niż 35 proc.

Wyżej zawieszona poprzeczka

Polacy coraz chętniej inwestują w produkty strukturyzowane, ale banki podnoszą poprzeczkę. Jeszcze w 2010 roku, by zainwestować w połowę oferowanych produktów trzeba było wpłacić najwyżej 5 tys. złotych. Teraz tak nisko zawieszoną poprzeczkę ma tylko 38 proc. produktów.

fot. mat. prasowe

Minimum inwestycyjne w produktach strukturyzowanych w Polsce w 2011 roku

Jeszcze w 2010 roku, by zainwestować w połowę oferowanych produktów trzeba było wpłacić najwyżej 5 tys. złotych. Teraz tak nisko zawieszoną poprzeczkę ma tylko 38 proc. produktów


Mniej też produktów strukturyzowanych było dostępnych w formie umożliwiającej zwolnienie z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Jeszcze dwa lata temu dominującą formą prawną struktur była polisa na życie i dożycie. Forma ubezpieczenia pozwalała klientom uniknąć podatku Belki. W 2011 roku takie rozwiązanie było dostępne już tylko w co piątym produkcie.

fot. mat. prasowe

Forma prawna produktów strukturyzowanych zaoferowanych w 2010 roku

Na rynku zaczęły dominować polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym


Zaczęły za to dominować polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. – Są mniej kapitałochłonne dla ubezpieczycieli (wymagane są niższe rezerwy), stąd wzrost ich popularności – wyjaśnia Michał Szeliski. – Nie bez wpływu na to pozostaje również upowszechnianie się produktów paretopodobnych, które oferowane są właśnie w formie polisy z UFK – dodaje.

Rynek produktów strukturyzowanych dynamicznie się rozwija i wygląda na to, że Polacy zaakceptowali te instrumenty jako uzupełnienie portfela inwestycyjnego. – Ich szczególny charakter, czyli możliwość osiągnięcia kilkunastoprocentowych zwrotów w skali roku połączona z ograniczeniem ryzyka inwestycyjnego, które wiąże się z bezpośrednią inwestycją np. na rynku akcji, surowców lub funduszy inwestycyjnych, sprawia, że chętniej decydujemy się na tego typu inwestycje – mówi Monika Pawlak z DB PBC. – Trzeba jednak pamiętać, żeby wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie, dokładnie przeanalizować scenariusz inwestycyjny i warunki związane z danym produktem. I jeśli nie akceptujemy wysokich poziomów ryzyka – wybierać rozwiązania oferujące pełną lub częściową gwarancję kapitału.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: