eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sektor finansowy a problemy strefy euro

Sektor finansowy a problemy strefy euro

2012-07-30 13:05

Sektor finansowy a problemy strefy euro

Sektor finansowy a problemy strefy euro © philhol - Fotolia.com

Najnowsza prognoza firmy doradczej Ernst & Young dla sektora usług finansowych strefy Euro zwraca uwagę na odłożone w czasie skutki obecnych zawirowań na rynkach finansowych.

Przeczytaj także: Sektor finansowy: trendy na rynku pracy

Ekonomiści firmy doradczej Ernst & Young i instytutu Oxford Economics ponownie obniżyli prognozę wzrostu PKB strefy Euro. Tym razem ocenili, że Produkt Krajowy Brutto unii walutowej w roku 2012 spadnie o 0,6% (marcowa prognoza mówiła o - 0,5%) i nieznacznie wzrośnie, o 0,4%, w roku 2013 (w marcu prognozowano wzrost o 0,9%). W związku z tym prognoza dotycząca poziomu kredytów przeterminowanych w bankach strefy również uległa pogorszeniu. Zdaniem ekonomistów, w tym roku wskaźnik należności zagrożonych tzw. NPLs (ang. Non Performing Loans) wyniesie 6,2%. Niestety będzie on nadal rósł i w roku 2013 osiągnie poziom 6,5% - rekordowy od czasu wprowadzenia wspólnej waluty.

Iwona Kozera, Partner w Grupie Rynków Finansowych w Ernst & Young Polska, zwraca uwagę, że dalsze problemy banków strefy Euro pośrednio mogą wpłynąć na sytuację w polskim sektorze finansowym:

- Trudno jest przewidzieć, w jakim stopniu dalsze potencjalne turbulencje w strefie Euro wpłyną na kondycję polskich banków. Jest natomiast pewne, że będzie to wpływ negatywny zarówno na wyniki banków jak i ich skłonność do udzielania nowego finansowania. Scenariusze zakresu tego wpływu są uzależnione od konkretnej sytuacji danego banku, płynności oraz struktury udzielonych kredytów i depozytów. Obecne problemy sektora budowlanego, chociaż niezwiązane ze strefą Euro, pokazują jak istotna może być realizacja ryzyk systemowych. Nie nastrajają też optymistycznie do oceny wpływu kwestii natury systemowej na sytuację w sektorze bankowym w roku 2013 – komentuje Iwona Kozera.

Bilanse kurczą się szybciej niż podczas credit crunchu

fot. philhol - Fotolia.com

Sektor finansowy a problemy strefy euro

Zdaniem ekonomistów Ernst & Young i Oxford Economics w 2012 r. bilanse banków strefy Euro skurczą się o 1,6 bln euro

Zdaniem ekonomistów Ernst & Young i Oxford Economics w 2012 r. bilanse banków strefy Euro skurczą się o 1,6 bln euro. Będzie to efektem zbywania aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową i zdecydowanego zmniejszenia akcji kredytowej. Eksperci oczekują, że w tym roku wartość udzielonych firmom kredytów zmniejszy się o 4,8%. Do konsumentów indywidualnych natomiast popłynie o 6,6% mniej kapitału. Każda z tych wartości stanowi rekordową obniżkę dla wymienionych kategorii kredytów w historii unii walutowej.

Na tle krajów strefy Euro Polska wypada pod tym względem dużo lepiej. Roczne tempo wzrostu kredytów dla przedsiębiorstw wynosi obecnie ok. 12%, natomiast w przypadku gospodarstw domowych 7,5%.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: