eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Produkty strukturyzowane - mity i rzeczywistość

Produkty strukturyzowane - mity i rzeczywistość

2007-06-06 09:35

W ostatnich latach zawrotną karierę robią produkty strukturyzowane, emitowane zazwyczaj przez banki. Jest to grupa instrumentów finansowych stwarzających możliwości osiągania zysków - inne niż tradycyjne inwestycje. Wyniki inwestycyjne tych instrumentów są uzależnione od cen tradycyjnych aktywów, jak: akcje, obligacje, kursy walutowe, towary, surowce, koszyki aktywów i indeksy.

Przeczytaj także: Dlaczego powstały instrumenty strukturyzowane?

Stanowią one grupę inwestycji alternatywnych, których zachowanie może odbiegać od sytuacji na rynku inwestycji akcji bądź obligacji. Produkty strukturyzowane nadają się doskonale dla dywersyfikacji portfela. Poprzez ich nabycie uzyskuje się pośrednio dostęp do instrumentów i strategii inwestycyjnych, które są normalnie niedostępne dla indywidualnych inwestorów lub wymagają dużej wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego.

Instytucje finansowe, będące emitentami produktów strukturyzowanych prześcigają się obecnie w tworzeniu coraz bardziej wyrafinowanych instrumentów opartych nawet na kilkunastu aktywach bazowych. Takimi aktywami mogą być instrumenty rynku giełdowego (akcje, obligacje), towary (złoto, miedź), miary wielkości ekonomicznych jak stopy procentowe, indeksy.

Sedno produktów strukturyzowanych

Produkty strukturyzowane mogą występować w postaci inwestycyjnych lokat bankowych, obligacji strukturyzowanych i tytułów uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych z ochroną kapitału. Aby zrozumieć istotę funkcjonowania produktu strukturyzowanego zapewniającego zwrot całości zainwestowanego kapitału z możliwością osiągania zysków prześledźmy najprostszy tego rodzaju instrument będący syntezą obligacji zerokuponowej oraz opcji. Przyjmujemy, że za kwotę 10.000 złotych kupujemy obligację zerokuponową po aktualnej cenie rynkowej 9.500 złotych, a za pozostałe 500 złotych, opcję call na WIG20, licząc na hossę na giełdzie. Terminy zapadalności obligacji i opcji winny być zbieżne. Wartość opcji będzie zależeć od wartości WIG20. Jeżeli notowania spółek giełdowych obniżą się, opcja będzie bezwartościowa i odwrotnie - wzrost WIG20 spowoduje, że opcja będzie posiadała wartość, stanowiącą różnicę między aktualną wartością WIG20 a ceną wykonania opcji. Te dwa scenariusze mają bezpośredni wpływ na przychód z produktu strukturyzowanego. W pierwszym - inwestor otrzymuje kwotę równą wartości nominalnej obligacji 10.000 zł, stanowiącą jego początkowy wkład. W drugim, bardziej pomyślnym scenariuszu do wartości nominalnej obligacji jest doliczany przychód z opcji, który w zależności od sytuacji na rynku giełdowym może być bardzo wysoki. Gwarancję otrzymania zwrotu całości kapitału zapewnia tu obligacja zerokuponowa, natomiast potencjał wzrostowy wartości inwestycji daje opcja.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: