eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Spadek koniunktury na brytyjskim rynku nieruchomości

Spadek koniunktury na brytyjskim rynku nieruchomości

2012-06-19 13:11

Do znaczącego pogorszenia nastrojów doszło w maju na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wskaźnik opracowywany przez Savills poszedł w dół z 8,1 pkt do minus 13,8 pkt.

Przeczytaj także: Chiny: spadek cen mieszkań

Rynki finansowe


Mamy dziś na rynkach finansowych kolejne potwierdzenie, że inwestorzy niechętnie już reagują na złe wiadomości. Wczoraj dość spokojnie przyjmowali wiadomości o rosnących złych długach w hiszpańskich bankach, dziś wrażenie nie zrobił słaby odczyt czerwcowego wskaźnika ZEW w Niemczech, obrazującego oceny inwestorów instytucjonalnych sytuacji gospodarczej naszego zachodniego sąsiada. Wskaźnik poszedł w dół z blisko 11 pkt w maju do minus 16,9 pkt. To oznacza radykalną zmianę postrzegania perspektyw gospodarczych Niemiec w ciągu ostatnich kilku tygodni. Wskaźnik ZEW przyjmuje wartości od minus 100 pkt do 100 pkt. To drugi kolejny miesiąc, kiedy odczyt ZEW przynosi mocne rozczarowanie, Analitycy liczyli, że w czerwcu będzie miał 4 pkt.

Na krajowym rynku wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w maju, ale nie zanosi się na to, by przyniosły ze sobą jakiś przełom. Realny fundusz płac, czyli suma wzrostu płac i zatrudnienia pomniejszona o inflację, pozostanie zapewne w stagnacji. To zaś będzie podtrzymywać obawy o przyszłą konsumpcję Polaków. O bilansie dnia na rynkach powinny zadecydować dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jeśli rozpoczęte budowy i liczba pozwoleń na budowę nie rozczarują zbyt mocno, to przy obecnych nastrojach wśród inwestorów dzień powinien kończyć się zwyżkami cen ryzykownych aktywów.

Warszawski parkiet pozostaje silny. WIG wczoraj minimalnie stracił, ale odrabia to z nawiązką i wraca w pobliże oporu, jaki ma przy 40,2 tys. pkt. Szanse na jego pokonanie i ruch do tegorocznej górki są nadal duże.

Rynki nieruchomości


Indeks NAHB, obrazujący nastroje wśród amerykańskich firm budujących mieszkania, podniósł się w czerwcu do 29 pkt, co było najwyższym poziomem od 5 lat. Jednocześnie jednak wskaźnik ma długą drogę do przebycia, by przekroczyć 50 pkt, oddzielających spowolnienie koniunktury od ożywienia. Miesiąc wcześniej indeks miał 28 pkt. W okresie boomu na rynku nieruchomości, w latach 2002-2007, wskaźnik miał średnio 54 pkt. Subindeks odnoszący się do bieżącej sprzedaży podniósł się do 32 pkt z 30 pkt w maju. W przypadku oczekiwanej sprzedaży w kolejnych 6 miesiącach subindeks utrzymał się na poziomie 34 pkt, a zainteresowanie kupujących zostało ocenione na 23 pkt, tak samo jak miesiąc wcześniej.

Do znaczącego pogorszenia nastrojów doszło w maju na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych. Wskaźnik opracowywany przez Savills poszedł w dół z 8,1 pkt do minus 13,8 pkt. Był to jeden z najsłabszych wyników w ostatnich 2 latach. Jednocześnie jednak utrzymały się pozytywne oczekiwania dotyczące rozwoju sytuacji w tym segmencie rynku nieruchomości.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Dzisiejsza reakcja inwestorów na słaby odczyt indeksu ZEW potwierdza, że złe wiadomości mają coraz mniejszy wpływ na ich decyzje — to wspiera optymistyczne prognozy dla rynków na kolejne dni
  • Maj przyniósł znaczny regres koniunktury na brytyjskim rynku nieruchomości komercyjnych

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: