eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane makroekonomiczne z Niemiec w centrum zainteresowania rynków

Dane makroekonomiczne z Niemiec w centrum zainteresowania rynków

2012-06-19 13:01

Dane makroekonomiczne z Niemiec w centrum zainteresowania rynków

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Optymizm po greckich wyborach parlamentarnych szybko został zdominowany przez problemy innych państw strefy euro. Na pierwszym planie pozostają obecnie kłopoty hiszpańskiego sektora bankowego.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Hiszpański dziennik El Confidencial poinformował, że konieczne będzie dokapitalizowanie banków Hiszpanii na kwotę 150 mld euro, czyli o połowę większą niż wcześniej zadeklarowali ministrowie finansów strefy euro. Dodatkowo wciąż rosną rentowności hiszpańskich obligacji co sprawia, że kraj ten będzie miał coraz większe problemy z pozyskaniem finansowania na rynkach i obsługą swojego zadłużenia.

Zdaniem agencji ratingowych Fitch and S&P spadło ryzyko niewypłacalności Grecji i jej wyjścia ze strefy euro w krótkim terminie. Kraj ten jednak musi realizować zobowiązania w zamian za które przyznano mu pomoc finansową, co może być dość problematyczne. Lider Nowej Demokracji, która wygrała wybory parlamentarne, zapowiedział, że nowa koalicja rządząca będzie chciała częściowo renegocjować warunki pomocy dla Grecji. Ustabilizowanie sytuacji politycznej w Grecji jest pozytywnym krokiem w dążeniu do stabilizacji systemu finansowego strefy euro.

Dzisiaj kończy się dwudniowy szczyt grupy G20 w Meksyku. Rynki oczekują na oficjalny komunikat i liczą na to, że wreszcie Europa zdecyduje się na bardziej diametralne działania w walce z kryzysem w Europie. Państwa G20 mają przyjąć tzw. skoordynowany plan działania Los Cabos, czyli deklarację o ożywieniu wzrostu gospodarczego. Brak przełomowych rozwiązań może przynieść tylko pogorszenie nastrojów w oczekiwaniu na środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed.

Dzisiaj w centrum zainteresowania pozostają dane z Niemiec na temat indeksu ZEW, gdzie w czerwcu oczekiwany jest spadek tego wskaźnika do poziomu 4pkt. Niższy niż oczekiwania odczyt może być impulsem do dalszej przeceny euro. W przeciwnym wypadku prawdopodobna jest stabilizacja notowań EUR/USD w oczekiwaniu na jutrzejszą konferencję prasową Fed. Należy mieć jednak na uwadze, że luka wzrostowa na eurodolarze została pokryta, co ma negatywną wymowę.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks rynku nieruchomości NAHB w czerwcu wzrósł do poziomu 29pkt.
  • JP: Indeks wskaźników wyprzedzających w kwietniu spadł do poziomu 95,6pkt. z 96,6pkt. po korekcie w marcu.
  • UK: Indeks cen detalicznych RPI nie zmienił się w maju licząc miesiąc do miesiąca i wzrósł o 3,1% w skali roku.
  • UK: Inflacja bazowa CPI przyśpieszyła w maju do 2,2% z 2,1% rok do roku.
  • UK: Inflacja CPI zwolniła w maju do 2,8% z 3,0% w skali roku oraz spadła o 0,1% w ujęciu miesięcznym.
  • E-Z: Zdaniem agencji Fitch wygrana Nowej Demokracji w wyborach parlamentarnych w Grecji zmniejsza ryzyko opuszczenia przez ten kraj strefy euro.
  • E-Z: Agencja S&P podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko, że w średnim i długim terminie prawdopodobieństwo, że Grecja znajdzie się poza strefą euro wynosi jak 1:3.
  • PL: Zdaniem Marka Belki majowy wskaźnik inflacji CPI pozytywnie zaskoczył, choć zawirowania na światowych rynkach finansowych wciąż odbijają się negatywnie na kursie złotego.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: