eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 11-15.06.12

Rynki finansowe 11-15.06.12

2012-06-19 17:59

Pomimo pozytywnego wyniku wyborów parlamentarnych w Grecji, ryzyka dla rynku finansowego związane ze strefą euro utrzymują się.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 07-11.05.12

W minionym tygodniu sytuacja na globalnych rynkach finansowych pozostała zmienna, bez wyraźnego trendu rynkowego. Determinowała ją wciąż przede wszystkim sytuacja w strefie euro. Na początku tygodnia miała miejsce lekka poprawa nastrojów rynkowych w reakcji na informację, że Hiszpania otrzyma pomoc finansową w wysokości 100 mld EUR na dokapitalizowanie sektora bankowego. Poprawa ta okazała się jednak krótkotrwała, z uwagi na zarówno następujący w kolejnych dniach bardzo chaotyczny proces informowania o potencjalnym programie, jak i wzrost obaw o jego skuteczność z uwagi na ryzyka dodatkowych obciążeń Hiszpanii powiększających wartość długu publicznego i tym samym jedynie częściowe rozwiązanie problemu jednej z największych gospodarek strefy euro. W rezultacie jeszcze w pierwszej połowie tygodnia nastąpiło ponowne pogorszenie nastrojów.

Dopiero końcówka tygodnia, przyniosła poprawę nastrojów rynkowych czemu sprzyjały rosnące oczekiwania na pozytywny wynik wyborów parlamentarnych w Grecji, oczekiwania rynkowe na luzowanie polityki pieniężnej przez największe banki centralne (Fed, EBC), a nawet pojawiające się pogłoski o możliwej wspólnej skoordynowanej interwencji banków, gdyby reakcja rynkowa na wynik wyborów parlamentarnych w Grecji okazała się bardzo negatywna i gwałtowna. W tych warunkach euro wzmocniło się pod koniec tygodnia powyżej poziomu 1,26 USD/EUR, kurs złotego umocnił się poniżej 4,30 PLN/EUR.

Zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji Nowej Demokracji, opowiadającej się za kontynuacją (choć z istotnymi modyfikacjami) programu reform uzgodnionego z UE-MFW, która wraz z socjalistyczną partią PASOK ma duże szanse na utworzenie większościowego rządu, po pierwsze zdecydowanie ograniczyło ryzyko skrajnie negatywnych scenariuszy takich jak wyjście Grecji ze strefy euro (nawet jeżeli ich prawdopodobieństwo nie było w naszej ocenie wysokie), po drugie ograniczyło ryzyko przedłużających się negocjacji Grecji z MFW-UE, które z pewnością skutkowałyby podwyższoną niepewnością na rynkach finansowych w dłuższej perspektywie. Z tego powodu początek bieżącego tygodnia przyniósł poprawę nastrojów rynkowych (kurs euro powyżej 1,27 USD/EUR, kurs złotego w okolicach 4,23 PLN/EUR).

Pozytywny wpływ wyniku wyborów w Grecji okazał się jeszcze bardziej krótkotrwały niż efekt ubiegłotygodniowych informacji z Hiszpanii i już dzisiejsze popołudnie przyniosło korektę na rynkach finansowych. Przyczyny nietrwałości poprawy sytuacji rynkowej upatrujemy w koncentracji rynków na problemach strefy euro o charakterze średnio i długoterminowym, których wyniki wyborów w Grecji nie rozwiązują. Już przed tygodniem wskazywaliśmy na średnio- i długoterminowe potencjalne wyzwania strefy euro, które pozostają nierozwiązane, stąd reakcja rynkowa nie dziwi. To co zaskoczyło to raczej fakt, jak krótkotrwały ostatecznie okazał się efekt wyborów w Grecji. Obawy dotyczące wyzwań w zakresie rozwiązywania długookresowych problemów strefy euro odzwierciedlił notowany w minionym tygodniu dalszy wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Hiszpanii, które na początku bieżącego tygodnia osiągnęły historycznie wysoki poziom blisko 7,20%.

W nadchodzącym tygodniu sytuację na rynku finansowym będą nadal kształtować informacje dot. strefy euro - w tym dot. szczegółów planu pomocowego dla hiszpańskiego sektora bankowego, a także (choć zapewne w mniejszym stopniu) wyniki negocjacji dot. utworzenia rządu w Grecji. Jednak wobec sygnalizowanego już wielokrotnie warunku koniecznego dla trwałej poprawy rynkowej w postaci podjęcia działań nastawionych na długookresowe reformy strefy euro, istotne dla rynków finansowych będą informacje nt. planów w tym zakresie wobec zbliżającego się szczytu UE 28-29.06. Jeśli bowiem na szczycie UE nie zostaną podjęte działania w większym stopniu nastawione na dalszą integrację strefy euro, adresując m.in. problem "peryferii" w dłuższym horyzoncie czasu, ryzyko ponownej eskalacji problemów krajów strefy euro w warunkach niższego globalnego wzrostu gospodarczego będzie utrzymywać się skutkując podwyższoną niepewnością na rynkach finansowych.

Miniony tydzień był także kolejnym tygodniem negatywnych niespodzianek w zakresie publikacji danych makroekonomicznych. Na poziomie słabszym od oczekiwań ukształtowały się dane ze sfery realnej USA, co poskutkowało dalszą korekta prognoz rynkowych wzrostu PKB w USA w br. po bardzo dobrych danych z początku br. Dlatego w bieżącym tygodniu równie istotne będą dla rynków finansowych publikacje wstępnych danych dot. koniunktury gospodarczej(wskaźniki PMI) w strefie euro i Chinach.

Tradycyjnie rynki finansowe będą oczekiwać także na wyniki posiedzenia FOMC (20.06.), przy narastających oczekiwaniach na dalsze luzowanie polityki pieniężnej. W naszej ocenie ostateczna decyzja Fed, tj. ogłoszenie na posiedzeniu w czerwcu dalszego luzowania polityki pieniężnej vs. chęć poczekania na dalsze informacje pozwalające lepiej ocenić sytuację gospodarczą i w strefie euro, jest bardzo niepewna. Minimalnie większe prawdopodobieństwo przypisujemy scenariuszowi wstrzymania się z decyzją o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej w bieżącym tygodniu, ale jednocześnie przy zaakcentowaniu przez FOMC bardzo wyraźnie gotowości do takich działań, gdyby perspektywy gospodarcze i rynkowe nie uległy poprawie.

W minionym tygodniu publikacją danych nt. majowej inflacji i kwietniowego wyniku na rachunku obrotów bieżących, rozpoczął się comiesięczny cykl publikacji danych nt. gospodarki krajowej. Silny spadek wskaźnika CPI do 3,6%, jak i dane nt. handlu zagranicznego, wskazujące zarówno na osłabienie eksportu jak i importu dają naszym zdaniem przesłanki do podtrzymania scenariusza braku zmian stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu RPP. Sądzimy, że publikacje w tym tygodniu majowych danych nt. krajowego rynku pracy, produkcji przemysłowej i inflacji bazowej netto potwierdzą scenariusz utrzymania słabszej aktywności gospodarki krajowej w II kw. br. i umiarkowanego ryzyka inflacyjnego, co da przesłanki do utrzymania parametrów polityki pieniężnej bez zmian w lipcu, mimo ostatnich wypowiedzi niektórych członków RPP (A. Zielińska-Głębocka, A. Glapiński) sugerujących możliwość kolejnej podwyżki stóp.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 17-21.09.12 Rynki finansowe 17-21.09.12

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: