eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane gospodarcze napawają nadzieją

Dane gospodarcze napawają nadzieją

2012-06-08 13:43

Choć ostatnio publikowane dane gospodarcze nie napawają wciąż zbyt dużym optymizmem, to jednak pojawiło się więcej działań uspokajających nastroje inwestorów i dających nadzieję na lepszą przyszłość. Chodzi przede wszystkim o obniżkę stóp procentowych w Chinach, która jest wyraźnym sygnałem, że tamtejsze władze chcą doprowadzić do przyspieszenia koniunktury gospodarczej.

Przeczytaj także: Firmy budowlane na GPW na poziomie sprzed ponad 8 lat

Rynki finansowe


Na Starym Kontynencie pojawiają się natomiast zwiastuny przezwyciężenia kryzysu bankowego i zadłużeniowego. Chodzi o propozycje wspólnego działania na rzecz stabilności sektora bankowego oraz łagodniejsze stanowisko Niemiec w sprawie euroobligacji. To wszystko trafia na grunt coraz słabszych nastrojów inwestorów. W najnowszej ankiecie Investors Intelligence, obrazującej nastawienie autorów najpopularniejszych biuletynów inwestycyjnych w USA do rynku akcji, przewaga optymistów nad pesymistami stopniała do 7,4 pkt. W początkach maja wynosiła blisko 23 pkt. Obecnie optymistów jest 34%, a pesymistów 26,6%.
Atmosferę na rynkach dziś psuje obniżka ratingu Hiszpanii przez agencję Fitch. Jednocześnie negatywnie jest odbierany spadek niemieckiego eksportu w kwietniu 0 1,7% w skali miesiąca. Oba elementy trudno jednak traktować jako zaskakujące wiadomości. Problemy Hiszpanii i osłabienie globalnej koniunktury, skutkujące mniejszym popytem na niemiecki eksport, to czynniki obecne w świadomości inwestorów od długich tygodni. Trzeba je więc traktować jako wtórne wobec nadziei, które pojawiły się w ostatnich dniach.

Rynki nieruchomości


Maj okazał się słabym miesiącem dla niemieckiego budownictwa. Wskaźnik aktywności w tej części gospodarki naszego zachodniego sąsiada poszedł w dół z 49,8 pkt w kwietniu do zaledwie 44,7 pkt. Regres wynikał przede wszystkim z obniżenia się nowych zamówień. To zaś kiepsko rokuje na kolejne miesiące. Regres koniunktury nastąpił we wszystkich trzech segmentach rynku budowlanego. Najmocniej odczuwało go budownictwo komercyjne, nieco słabiej infrastrukturalne, a relatywnie najsilniejsze było budownictwo mieszkaniowe. Perspektywy branży oceniane są pozytywnie, ale słabiej niż w 3 poprzednich miesiącach.

Lepsza sytuacja była w brytyjskim budownictwie. W maju wskaźnik jego aktywności spadł z 55,8 pkt do 54,4 pkt, ale to oznaczało utrzymywanie się pozytywnych zjawisk. W najsłabszej formie było budownictwo mieszkaniowe. Tu podobnie jak w poprzednich miesiącach obserwowaliśmy tendencje stagnacyjne. W lepszej formie było budownictwo infrastrukturalne, ale w porównaniu z kwietniem tempo wzrostu znacznie spadło. Najlepiej, choć słabiej niż miesiąc wcześniej, miał się segment komercyjny. Nowe zamówienia rosły najsłabiej od 4 miesięcy.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Cięcie ratingu Hiszpanii przez Fitch powinno mieć jedynie krótkoterminowy wpływ na zachowanie inwestorów
  • Niemieckie budownictwo wykazywało w maju wyraźne oznaki spowolnienia, a spadek nowych zamówień nie pozwala liczyć na szybką poprawę sytuacji.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: