eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rating japońskiej gospodarki poszedł w dół

Rating japońskiej gospodarki poszedł w dół

2012-05-22 14:05

Kolejny dzień na rynkach finansowych upływa pod znakiem poprawy koniunktury, choć trudno na razie mówić, by inwestorzy "rzucili" się na przecenione aktywa. W niektórych przypadkach, raczej poszczególnych spółek, niż całych rynków akcji, można mówić o imponującym odreagowaniu.

Przeczytaj także: Maj słabym miesiącem na brytyjskim rynku mieszkaniowym

Rynki finansowe


Tak było choćby z akcjami Polimex-Mostostal, które wczoraj zyskały kilkanaście procent, a dziś nieznacznie tanieją. Generalnie jednak raczej można mówić o okresie stabilizowania się sytuacji, która dopiero w dalszej przyszłości mogłaby stać się zalążkiem trwalszego trendu zwyżkowego. Trudno równocześnie w obecnej sytuacji odwoływać alarm przed dalszym pogorszeniem notowań na rynkach ryzykownych aktywów. Doniesienia o potrzebach kapitałowych hiszpańskich banków, sięgających 60 mld euro, czy o obniżce przez Fitch ratingu Japonii do A+, nie pozwalają natychmiast zapomnieć o obecnych problemach.

Przypomina o nich również Organizacja Współpracy Ekonomicznej i Rozwoju, (OECD), zrzeszająca najbardziej uprzemysłowione państwa świata. Wskazuje na rosnące ryzyka związane z wysokim i wciąż rosnącym zadłużeniem państw, słabością systemów bankowych oraz zacieśnieniem fiskalnym oraz niskim wzrostem gospodarczym na świecie. Jednocześnie jednak OECD pozostawiła na niezmienionym poziomie 1,6% prognozę wzrostu PKB dla 34 krajów członkowskich. Obniżono szacunki dla strefy euro, której PKB ma spaść w tym roku o 0,1% i wzrosnąć o 0,9% w 2013 r. (w listopadzie zakładano wzrost odpowiednio o 0,2% i 1,4%). Wpływ na globalną gospodarkę strefy euro neutralizują lepsze perspektyw gospodarki USA, która ma w tym roku wzrosnąć o 2,4%. Rozwój Japonii szacowany jest na 2%.

Rynki nieruchomości


W kwietniu produkcja budowlano-montażowa w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła o 8,1% w skali roku, a po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych o 10,1%. Przez pierwsze 4 miesiące tego roku wzrost produkcji wyniósł 13% w ujęciu rocznym. Na tym tle widać, że kwietniowy wynik wskazuje na wytracanie tempa wzrostu w naszym budownictwie. W dalszym ciągu kołem zamachowym pozostaje budownictwo infrastrukturalne, w którym wzrost w skali roku wyniósł w minionym miesiącu 12,8%. W przypadku działalności związane ze wznoszeniem budynków progres wyniósł 9,3%. Natomiast w zakresie prac specjalistycznych, czyli wykończeniowych czy przygotowujących tereny pod nowe inwestycje, mieliśmy symboliczny spadek o 0,1%.

Według JP Morgan na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych obecne są czynniki (m. in. delewarowanie gospodarek, starzenie się społeczeństwa, ryzyko walutowe), które będą obniżać wartość projektów. Szacują, że w przypadku biur w Londynie regres może wynieść 15%, brytyjskich centrów handlowych 12%, hiszpańskich - 25%, a francuskich—7%.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Doniesienia o obcięciu ratingu Japonii nie pozwalają zapomnieć o obecnych problemach z zadłużeniem państw, ale są też zdyskontowane przez inwestorów wyprzedających przez ostatnie tygodnie ryzykowne aktywa
  • OECD widzi wciąż ryzyko zmaterializowania się czarnego scenariusza dla globalnej gospodarki

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: