eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wyjście Grecji ze strefy euro tematem numer jeden

Wyjście Grecji ze strefy euro tematem numer jeden

2012-05-14 12:34

Utrzymujący się pat polityczny w Grecji, uniemożliwiający wyłonienie nowego rządu, nasila dyskusję nad wyjściem tego kraju ze strefy euro. Cała sprawa to kolejny przykład na to, jak niebezpieczna dla rynków finansowych jest niepewność.

Przeczytaj także: Poprawa w brytyjskim sektorze nieruchomości komercyjnych

Rynki finansowe


Obecnie dominują dwa podejścia przy ocenie konsekwencji ewentualnego opuszczenia strefy euro przez Grecję. Jedni wierzą, że oczyści to atmosferę, pozwoli ostatecznie rozwiązać problem greckiego długu i stanąć tej gospodarce na nogi. Inni są przekonani, że otworzy się po wyjściu Grecji ze strefy euro puszka Pandory i kłopoty zamiast skończyć się jeszcze bardziej nasilą się.

W przedpołudniowej części poniedziałkowych notowań inwestorzy przychylają się bardziej ku pesymistycznej wersji. Tracą mocno akcje, w dół wyraźnie idą surowce, przeceniają się euro oraz waluty i obligacje na rynkach wschodzących. Wiele wskazuje na to, że mamy dziś szansę poznać ostateczną odpowiedź na pytanie o konsekwencje dla rynków wyjścia Grecji ze strefy euro. Rynki znalazły się w takich miejscach, że jeśli nie odrobią do końca dnia przedpołudniowego spadku, będzie to oznaczać zwycięstwo strachu nad nadzieją związaną z takim wydarzeniem.

Trzeci tydzień miesiąca stoi pod znakiem publikacji dużej porcji doniesień gospodarczych, ale mają one małe szanse przykuć uwagę inwestorów w sytuacji, gdy ich działania coraz mocniej determinują emocje. Wysyp danych zaczyna się jutro. W tym czasie poznamy pierwsze informacje o stanie koniunktury w maju w USA, jak i doniesienia o kondycji naszej gospodarki w kwietniu (podaż pieniądza, inflacja oraz zatrudnienie i płace).

Rynki nieruchomości


Wyniki wyraźnie lepsze od przewidywanych wykazał w I kwartale jeden z najbardziej liczących się w indeksach warszawskiej giełdy deweloper, czyli GTC. Znana głównie z działalności na rynku komercyjnym firma miała w trzech pierwszych miesiącach tego roku 6,3 mln euro zysku w porównaniu z przewidywanymi 0,8 mln euro. Jednakże rok wcześniej spółka zarobiła 10 mln euro, więc o przezwyciężeniu impasu trudno wciąż jeszcze mówić. Na poziomie operacyjnym zarobek wyniósł 18,6 mln euro wobec 29 mln euro rok wcześniej i zakładanych przez analityków 17,4 mln euro.

Mniejsze od prognozowanych były przychody, na które składają się głównie czynsze pobierane od najemców nieruchomości. Wyniosły 36,5 mln euro wobec 37,4 mln euro prognozowanych przez analityków i 34 mln euro rok wcześniej. Zmiana wartości portfela nieruchomości nie miała istotnego wpływu na wyniki. Wzrost w tym względzie wyniósł 2,35 mln euro. GTC szykuje się do emisji do 100 mln akcji. Może ją przeprowadzić już w czerwcu.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Poniedziałkowa reakcja rynków finansowych ma szanse dać odpowiedź na pytanie o to, czy z wyjściem Grecji ze strefy euro inwestorzy wiążą nadzieje na ostateczne rozwiązanie problemów tego kraju, czy jednak obawiają się, że spotęguje to jeszcze bardziej problemy na Starym Kontynencie

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: