eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD kontynuuje trend spadkowy

Kurs EUR/USD kontynuuje trend spadkowy

2012-05-14 13:03

Eurodolar kontynuuje trend spadkowy. W pierwszy dzień tygodnia, po godzinie 9:00 kurs EUR/USD konsoliduje się przy poziomie 1,2880. Na fali obaw o kryzys polityczny w Grecji, od początku maja euro osłabiło się w stosunku do dolara o prawie 400 pipsów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Po dynamicznych spadkach notowań eurodolara rośnie prawdopodobieństwo korekty. W najbliższych tygodniach zakładając utrzymanie kryzysu politycznego w Atenach, kurs EUR/PLN powinien jednak znaleźć się przy poziomie 1,26. W ciągu dnia nie napłyną żadne ważne dane makroekonomiczne, uwaga uczestników rynku ponownie skupi się na wydarzeniach politycznych- w Atenach kontynuowane będą rozmowy w sprawie utworzenia nowego rządu. Na godzinę 17:00 natomiast zaplanowane jest spotkanie ministrów finansów strefy euro w sprawie nowych wymogów kapitałowych dla banków.

UE przygotowuje się na wyjście Grecji ze strefy euro

Cały czas utrzymuje się wysokie ryzyko polityczne. W weekend prezydent Grecji Karolos Papaullas spotkał się z liderami wszystkich siedmiu partii, które dostały się do parlamentu po ostatnich wyborach. Jednak rozmowy ostatniej szansy w sprawie utworzenia rządu nie powiodły się i wszystko wskazuje na to, ze zostaną rozpisane nowe wybory, które mogłyby odbyć się w połowie czerwca. Obecnie sondaże dają największą szansę Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA). Ewentualna wygrana tej partii oznaczałaby odejście od reform narzuconych przez UE i MFW warunkujących wsparcie finansowe dla Grecji. To z kolei mogłoby przełożyć się na wyjście tego kraju ze strefy euro. Z każdym dniem przedłużającego się patu politycznego rośnie prawdopodobieństwo takiego scenariusza. Wskazuje na to również postawa coraz większej liczby polityków oraz członków Europejskiego Banku Centralnego. W piątek dwóch członków ECB (Coene i Honohan) stwierdziło, że wyjście Grecji ze strefy euro jest możliwe i technicznie da się je przeprowadzić, ale nie leży to w interesie Unii Europejskiej. Komisarz UE do spraw gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział, natomiast, że Unia Europejska jest obecnie bardziej elastyczna w sprawie opuszczenia przez Grecję Eurolandu. Z kolei niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble dodał, że euro przetrwa nawet jeżeli Grecja opuści wspólny obszar walutowy. Głosy te dobitnie pokazują, że Wspólnota przygotowuje się już na taką ewentualność; gdyby do tego doszło euro gwałtownie osłabiłoby się w stosunku do dolara i kurs EUR/USD znalazł by się przy poziomach nie odnotowywanych od lat.

Strefa euro wejdzie w recesję

W tym tygodniu poznamy kilka ważnych danych makroekonomicznych. Z europy pojawią się wstępne odczyty dynamiki PKB za pierwszy kwartał w Niemczech, Włoszech i całej strefie euro. Model oparty na wskazaniach indeksu Eurocoin publikowanego przez CEPR i Banca d'Italia sugeruje, że tempo wzrostu w pierwszym kwartale tego roku w strefie euro tylko nieznacznie przyśpieszyło i ukształtuje się na poziomie -0,2 proc. (taki sam odczyt zakłada również konsensus rynkowy). Oznaczałoby to drugi kwartał z rzędu ujemnej dynamiki PKB, czyli techniczną recesję. Poznamy również indeks instytutu ZEW za maj oraz inflację konsumencką w kwietniu w strefie euro. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy dane obrazujące koniunkturę gospodarczą. Będą to odczyty dynamiki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w kwietniu, a ponadto regionalne indeksy koniunktury za maj- New York Empire State oraz Fed z Filadelfii. Po ostatnich rozczarowujących odczytach, w tym tygodniu rynki liczą na lekki wzrost wartości indeksów. Napłynie również szereg danych obrazujących sytuację na rynku nieruchomości, które powinny potwierdzić mozolną poprawę w tym sektorze gospodarki.

Rynek krajowy


Złoty bezsilny wobec światowych nastrojów

Doniesienia z Aten wyraźnie ciążą polskiej walucie. Złoty od początku miesiąca dynamicznie traci na wartości. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się przy poziomie 4,29 i testuje 200- dzienna średnią kroczącą. USD/PLN natomiast notowany jest na poziomie 3,33 i zbliża się do ważnego oporu na poziomie 3,36. Jeżeli podwyższona awersja do ryzyka na rynkach światowych utrzyma się a w Grecji nie uda się stworzyć nowego rządu złoty kontynuował będzie deprecjację. Z rodzimej gospodarki dziś poznamy podaż pieniądza M3 za kwiecień. Nasza prognoza zakłada dynamikę na poziomie 11,1 proc. w ujęciu rocznym (konsensus rynkowy: 10,8 proc. r/r). Dane te nie powinny jednak mieć wpływu na przebieg notowań.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: