eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Skarbowe papiery wartościowe 05-09.03.12

Skarbowe papiery wartościowe 05-09.03.12

2012-03-05 19:13

Po piątkowej operacji otwartego rynku, której skala wyniosła 87,3 mld PLN, w tym tygodniu może utrzymywać się lekka nadpłynność sektora bankowego. Naszym zdaniem dodatkowa operacja dostrajająca NBP nie zostanie przeprowadzona, a stawki depozytowe O/N będą utrzymywać się w najbliższych dniach w okolicach 4,25%.

Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 20-24.02.12

Krzywa WIBOR w terminach powyżej 6M stabilizuje się. W ostatnim tygodniu jedynie w przypadku terminów 1M-6M widać było symboliczny spadek oprocentowania o 1-2 pb.

Przed wtorkowo-środowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej nie widać było istotniejszych zmian na krzywej FRA. Co więcej dominuje nawet tendencja do nieznacznego, ale jednak spadku kwotowań mimo, że jednocześnie rynek może obawiać się teoretycznie publikacji najnowszego Raportu o inflacji, który zapewne pokaże ścieżkę inflacyjną wyższą od ostatniej listopadowej. Naszym zdaniem może być to sygnał, że wspomniane obawy rynkowe neutralizuje aprecjacja złotego obserwowana w ostatnich tygodniach. Spodziewamy się, że RPP nie zmieni wysokości stóp procentowych, a ostatecznie komentarz będzie neutralny dla rynków.

W tym tygodniu na rynku pierwotnym Ministerstwo Finansów zorganizuje tylko jedną aukcję papierów skarbowych. W czwartek, już po decyzji RPP, odbędzie się przetarg obligacji skarbowych PS1016. Wartość oferty wyniesie 1,5-3,5 mld PLN (zgodnie z miesięcznym harmonogramem). Spodziewamy się, że rentowność zostanie ustalona powyżej 4,90%. MF podało w zeszłym tygodniu harmonogram przetargów SPW w marcu. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami utrzymana została wysoka podaż z pierwszych dwóch miesięcy br., co będzie czynnikiem ograniczającym potencjał dla spadku rentowności. Maksymalnie podaż może wynieść 12,5 mld PLN (nie zaplanowana została aukcja zamiany). Warto też wspomnieć, że na ten miesiąc nie są planowane wykupy obligacji skarbowych (ten czynnik wzmacniał rynek pierwotny na przełomie stycznia i lutego).

Naszym zdaniem cały czas czynnikiem wzmacniającym notowania dłużnych papierów skarbowych będzie aktywna postawa Europejskiego Banku Centralnego. Po operacji LTRO w depozycie EBC banki komercyjne złożyły wolne środki w wysokości 820 mld EUR (według stanu na 4 marca br.), czyli praktycznie wszystkie środki, którymi został zasilony system w ramach lutowej operacji. Naszym zdaniem prędzej czy później część z tych środków zostanie wykorzystana na zakupy aktywów na rynku, w tym papierów skarbowych, a później aktywów o wyższej stopie zwrotu i jednocześnie wyższym ryzyku. To powinno powodować spadek premii za ryzyko kredytowe w Europie.

Na koniec tygodnia spodziewamy się utrzymania rentowności SPW na poziomie: 4,65% dla obligacji OK0114, 4,90% dla PS1016 i 5,45% dla DS1021.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: