eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Skarbowe papiery wartościowe 10-14.10.11

Skarbowe papiery wartościowe 10-14.10.11

2011-10-17 19:06

Skarbowe papiery wartościowe 10-14.10.11

PKO © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

NBP podczas piątkowej operacji otwartego rynku wyemitował 7-dniowe bony pieniężne za 95,2 mld PLN. Dla porównania w piątek zapadały bony pieniężne o wartości 98,3 mld PLN. Płynność sektora bankowego zatem lekko wzrośnie, jednak na rynku pieniężnym stawki depozytowe O/N mogą w tym tygodniu oscylować w okolicach 4,25%. Operacja dostrajająca płynność w tej sytuacji może nie zostać przeprowadzona. Utrzymywanie się stawek depozytowych na podobnych poziomach dyskontuje również rynek instrumentów pochodnych.

Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 03-10.10.2011

Na rynku stopy procentowej cały zeszły tydzień nie przyniósł istotniejszych zmian notowań. Jedynie w przypadku obligacji skarbowych w terminach powyżej 5 lat doszło do spadku rentowności o 3-7 pb. Rentowności PS0416 testują psychologiczne 5,00%. Obserwować można dalsze płaszczenie się krzywej dochodowości i to mimo wciąż mieszanych informacji ze strefy euro, a także sugestii Ministerstwa Finansów o powrocie do emisji obligacji 10-letnich.

W tym tygodniu GUS opublikuje kolejne wrześniowe dane makroekonomiczne. Naszym zdaniem informacje nt. wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 5,5% r/r (18.10) i produkcji przemysłowej w okolicach 5,2% r/r (19.10) nie powinny mieć istotniejszego wpływu na oczekiwania, co do przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Co najwyżej publikacja danych może zwiększać dzienną zmienność notowań na rynku stopy procentowej.

Na notowania SPW i IRS w tym tygodniu istotny wpływ będzie miała sytuacja w strefie euro. W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że Grecja najprawdopodobniej otrzyma środki w ramach kolejnej transzy przyznanej wcześniej pomocy. Przedstawiciele KE, MFW i EBC dokonali już oceny sytuacji greckich finansów publicznych i prawdopodobnie w środę przygotują raport. Mówi się, że będą rekomendowali wypłatę środków (sama decyzja może zostać podjęta na początku listopada). A zatem ryzyko niekontrolowanej niewypłacalności Grecji zostało wyraźnie ograniczone. Dodatkowo Słowacja, jako ostatni kraj w strefie euro zaakceptowała zwiększenie wartości i kompetencji funduszu EFSF. Dzięki temu zwiększy się stabilność unii monetarnej i jej odporność w sytuacjach materializacji kryzysowych scenariuszy. W weekend ma odbyć się spotkanie w ramach Unii Europejskiej dotyczące określenia strat inwestorów prywatnych z tytułu zaangażowania w greckie obligacje skarbowe (haircut może zostać zwiększony z 21% NPV do nawet 50-60%), dokapitalizowania banków (mówi się o kwocie 100-200 mld EUR), a także mechanizmów zwiększenia stabilności w długim okresie (dodatkowo już wcześniej zaakceptowany został tzw. sześciopak). Te bardziej zdecydowane decyzje powinny dodatkowo stabilizować system finansowy strefy euro. Podjęte w ostatnich tygodniach działania nie usuwają kluczowych strukturalnych problemów strefy euro, niemniej eliminują skrajnie negatywne scenariusze. Powinno to zmniejszać premię za ryzyko kredytowe i wzmacniać szczególnie dłuższy koniec krzywej dochodowości.

Reasumując, spodziewamy się do końca tego tygodnia spadku rentowności OK0713 w okolice 4,40%, przełamania przez PS0416 5,00%, a także spadku dochodowości DS1021 w okolice 5,65%. Krzywa dochodowości powinna się dalej płaszczyć.

Ministerstwo Finansów w najbliższą środę (19/10) zorganizuje aukcję obligacji PS1016. W ofercie znajdą się papiery skarbowe o wartości 1,0-3,5 mld PLN. Spodziewamy się, że średnia rentowność zostanie ustalona na poziomie 5,05%-5,10%. Będzie to jedyny w tym miesiącu regularny przetarg obligacji skarbowych. W przyszłym miesiącu może odbyć się też tylko jedna aukcja papierów skarbowych o wartości 1,0-3,5 mld PLN. Będzie ona jednak uzależniona od sytuacji rynkowej. Niewykluczone, że wówczas MF zaoferuje papiery z dłuższego końca krzywej (taką decyzję może determinować widoczny spadek rentowności dłuższych obligacji).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: