eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wielka Brytania: spadek cen mieszkań

Wielka Brytania: spadek cen mieszkań

2012-01-16 13:02

Trzeci kolejny miesiąc ceny ofertowe mieszkań w Wielkiej Brytanii szły w dół. Rightmove wyliczył, że w styczniu spadły o 0,8% w skali miesiąca, do 224,06 tys. funtów.

Przeczytaj także: Wzrost cen mieszkań w Wielkiej Brytanii

Rynki finansowe


Inwestorzy próbują sobie dziś odpowiedzieć na pytanie o znaczenie obniżki ratingu Francji, do jakiego doszło w piątek. To kolejny kraj, który stracił najwyższą ocenę wiarygodności. Z jednej strony, inwestorzy już przyzwyczaili się do tego rodzaju wiadomości, a do tego pogłoski o takiej możliwości pojawiały się jeszcze w grudniu. Z drugiej strony - decyzja Standard&Poor's jest ewidentnym sygnałem, że agencje ratingowe nie wierzą w skuteczność dotychczasowych programów ratunkowych dla państw strefy euro. A działań mających poprawić ich położenie było już wiele (od skoordynowanej pomocy banków centralnych na świecie dla europejskiego sektora finansowego, poprzez uzgodnienia europejskich liderów w sprawie polityki fiskalnej, do obniżek stóp procentowych przez EBC).

Wyznacznikiem znaczenia decyzji S&P będzie zapewne więc reakcja amerykańskich rynków. W piątek nie potwierdziły dużego znaczenia obniżki ratingu Francji, bo 0,5-proc. zniżkę można było równie dobrze wiązać z nienajlepiej przyjętymi wynikami za IV kwartał JP Morgan.

Tonująco na nastroje wpływał też bardzo dobry odczyt indeksu nastrojów konsumentów. Istotne będą też decyzje innych agencji ratingowych i to, czy podążą one śladem S&P. Fitch na razie powstrzymuje się z decyzjami w sprawie ratingu Francji, ale wskazuje na negatywne zjawiska dotyczące długu tego kraju. Można uznać, że cięcie ratingu Francji nie stanowi przełomowego wydarzenia dla rynków finansowych, ale jest kolejnym elementem podnoszącym ich wrażliwość na złe wiadomości, mogące pojawiać się w kolejnych dniach (zwłaszcza odnoszące się do wyników spółek w USA, czy zachowania obligacji w Europie).

Rynki nieruchomości


Trzeci kolejny miesiąc ceny ofertowe mieszkań w Wielkiej Brytanii szły w dół. Rightmove wyliczył, że w styczniu spadły o 0,8% w skali miesiąca, do 224,06 tys. funtów. W samym Londynie natomiast zwyżkowały o 0,8%. Te dane potwierdzają, że obecny rok będzie poważnym wyzwaniem dla brytyjskiego rynku nieruchomości.

Rightmove podał przy tym, że zwiększa się zainteresowanie kupujących, na co wskazywać ma coraz większa liczba przeszukiwań prowadzonego przezeń serwisu internetowego. Jednocześnie utrzymuje się niechęć do sprzedaży mieszkań. Widać więc, że zaznacza się niedopasowanie oczekiwań kupujących i sprzedających. Pierwsi próbują korzystać z niskich cen, drudzy wolą ze sprzedażą poczekać na ich wzrost.

W listopadzie o 1,4% wzrosła liczba przyznanych kredytów hipotecznych w Australii. Był to 8. kolejny miesiąc zwyżki. Kupujący pierwsze mieszkanie, czyli grupa stanowiąca najbardziej stabilny popyt, odpowiadali za 20% udzielonych kredytów. Miesiąc wcześniej było to 19,1%, a rok wcześniej 16,7%. Nieco szybciej rosły kredyty dla tych, którzy zamierzają mieszkać w zakupionych nieruchomościach, niż w przypadku tych, którzy nabywają je w celach inwestycyjnych.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Obniżka ratingu Francji zwiększy zapewne wrażliwość rynków finansowych na złe wiadomości, mogące pojawiać się w kolejnych dniach i tygodniach
  • W styczniu utrzymuje się presja cenowa na brytyjskim rynku mieszkaniowym

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: