eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek nieruchomości: Nowy Jork wyprzedza Londyn

Rynek nieruchomości: Nowy Jork wyprzedza Londyn

2011-12-07 13:38

Po raz pierwszy od 2007 r. Nowy York wyprzedził Londyn pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Tak wynika z raportu Cushman&Wakefield.

Przeczytaj także: Obniżka wskaźnika PMI dla brytyjskiego budownictwa

Rynki finansowe


Choć banki centralne na świecie coraz częściej decydują się na obniżki stóp procentowych, to nasza Rada Polityki Pieniężnej będzie jeszcze zapewne zwlekać z taką decyzją. Inflacja pozostaje wysoka, presja na złotego nadal się utrzymuje, a gospodarka nie wykazuje zbyt silnych oznak schładzania się koniunktury. Zbyt dużych oczekiwań na obniżkę oficjalnego kosztu pieniądza nie widać po notowaniach na rynku międzybankowym. Stawka 3-miesięcznego WIBOR-u stopniowo pnie się w górę, a kontrakty FRA, obrazujące przyszłe stawki WIBOR pokazują, że za 3 miesiące mogą być nawet jeszcze nieco wyższe, a dopiero w perspektywie 6 miesięcy nieco spadną.

Najlepsze oceny od 2 lat zebrała amerykańska gospodarka w najnowszej ankiecie wśród globalnych inwestorów przeprowadzonej przez agencje informacyjną Bloomberg. 41% z badanych wskazało amerykański parkiet jako ten, który w kolejnym roku będzie zachowywał się najlepiej. To prawie 2 razy większy odsetek niż w przypadku kolejnych rynków, na jakie wskazano, czyli Brazylii i Chin. Co przy tym ciekawe w przypadku Chin podobny odsetek respondentów wskazał ten rynek, jako najgorsze miejsce do inwestowania. Obniżył się odsetek badanych twierdzących, że globalna gospodarka wpadnie w recesję. Teraz jest ich 33% wobec 43% we wrześniu. Akcje zostały uznane za klasę aktywów, która w przyszłym roku pozwoli uzyskać najlepsze stopy zwrotu. Połowa inwestorów wierzy we wzrost S&P 500 w I połowie przyszłego roku. Trudno oprzeć się wrażeniu, że takie wyniki badania odzwierciedlają bardziej dotychczasowe tendencje na rynkach i w gospodarkach, które przecież nie będą trwać wiecznie, niż trafnie wskazują przyszłe zjawiska.

Rynki nieruchomości


Po raz pierwszy od 2007 r. Nowy York wyprzedził Londyn pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Tak wynika z raportu Cushman&Wakefield. Przez 12 miesięcy do sierpnia tego roku w pierwszym z tych miast ulokowano 29,7 mld USD inwestycji, co oznaczało wzrost o 166% w skali roku. Natomiast Londyn przyciągnął 27,2 mld USD inwestycji, o 2,4% więcej niż rok wcześniej. Na trzecie miejsce spadło Tokio z inwestycjami rzędu 18,1 mld USD, o blisko 13% niższymi niż rok wcześniej. Licząc tylko zagraniczne inwestycje na rynkach nieruchomości liderem był Londyn z 14,2 mld USD. Na kolejnych miejscach znalazły się Paryż, Nowy York, Singapur oraz Pekin.

W ciągu kilku najbliższych lat największy włoski bank UniCredit planuje zredukować liczbę swoich biur o połowę. Chce na tym oszczędzić 50 mln euro, począwszy od 2015 r. Będzie to oznaczało ograniczenie liczby lokalizacji ze 160 do 75 w efekcie rezygnacji z wynajmu powierzchni oraz sprzedaży własnych budynków.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Rynek oczekuje utrzymania dotychczasowej polityki pieniężnej w naszym kraju przez najbliższe miesiące
  • Amerykańska giełda i gospodarka są przez globalnych inwestorów coraz lepiej oceniane

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Akcje KGHM znowu na plusie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: