eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Światowy przemysł - łagodne spowolnienie

Światowy przemysł - łagodne spowolnienie

2011-04-04 13:02

Światowy przemysł - łagodne spowolnienie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W atmosferze sporego optymizmu inwestorów i oznak łagodnego spowolnienia w przemyśle na świecie kończyliśmy miniony tydzień.

Przeczytaj także: Rynki finansowe: nowy kwartał, nowe zagrożenia

Rynki finansowe


Optymizm objawiał się dalszymi zwyżkami cen akcji, natomiast o ochładzaniu się koniunktury w przemyśle informowały marcowe wskaźniki wyprzedzające (PMI oraz ISM). W Ameryce regres był bardzo łagodny (ISM spadł zaledwie o 0,2 pkt, do 61,2 pkt), w Europie nieco bardziej widoczny (PMI w strefie euro poszedł w dół o 1,5 pkt, do 57,5 pkt).

Również na wielu rynkach wschodzących mieliśmy do czynienia z pogorszeniem się sytuacji w tym względzie.

Inwestorzy wyraźnie jednak odbierali te doniesienia jako potwierdzenie tego, że kataklizm w Japonii oraz drożejące paliwa w ograniczonym stopniu rzutują na rozwój wydarzeń gospodarczych. Jednakże z ostatecznymi ocenami warto poczekać do wtorkowych publikacji wskaźników dla sektora usług, które dadzą wyobrażenie o zachowaniach konsumentów w warunkach narastającej niepewności.

Przez ostatnie miesiące było tak, że odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury w bardzo dużym stopniu determinowały koniunkturę na rynkach finansowych w całym miesiącu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że stopniowo zmienia się postrzeganie priorytetów przez inwestorów. Obok kwestii związanych z ożywieniem gospodarczym coraz bardziej liczą się zagrożenia inflacyjne. Ewidentnym potwierdzeniem tego jest trwająca zwyżka euro. Wobec głównych walut światowych kończyło ono tydzień najwyżej od roku.

Rynek nieruchomości


Trzeci kolejny miesiąc obniżyły się w lutym wydatki budowlane w USA. Tym razem w skali miesiąca zniżkowały o 1,4%. Wartość wszystkich realizowanych projektów podliczono na 760,6 mld USD (w ujęciu zannualizowanym). Była ona najniższa od października 1999 r.

Wydatki budowlane sektora prywatnego spadły o 1,4%, do 468 mld USD, co było najniższym wynikiem od kwietnia 1997 r. W tym wydatki na projekty mieszkaniowe spadły o 3,7%. Natomiast w przypadku segmentu publicznego regres sięgnął 1,3%. Złożyły się na to wzrost wydatków federalnych oraz zniżka w przypadku agencji stanowych i lokalnych.

W marcu w Chinach ceny mieszkań podniosły się o 0,6% w skali miesiąca - wynika z danych serwisu SouFun.

Wzrost wystąpił w 82 ze 100 miast monitorowanych przez ten serwis. Średnia cena wyniosła 1335 USD za m2. W lutym wzrost cen wyniósł 0,5%. Ceny najbardziej rosły w mniejszych miastach. W Szanghaju natomiast praktycznie nie zmieniły się, a w Pekinie poszły w górę o 0,6%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: