eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe: nowy kwartał, nowe zagrożenia

Rynki finansowe: nowy kwartał, nowe zagrożenia

2011-04-01 09:40

Rynki finansowe: nowy kwartał, nowe zagrożenia

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pierwszy kwartał na rynkach finansowych kończył się pod znakiem doniesień o przyspieszającej inflacji w strefie euro oraz oznak trwającego ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj także: Nastroje konsumentów się pogarszają

Rynki finansowe


Stanowi to dobre wprowadzenie do tego, co może przykuwać szczególną uwagę inwestorów w II kwartale. Mimo tego, że pierwsze 3 miesiące na rynkach akcji przebiegały generalnie w optymistycznych nastrojach, to jednak klimat na najbliższe tygodnie jest wyjątkowo niepewny.

Chodzi właśnie o decyzje banków centralnych w obliczu narastającej presji inflacyjnej, jak również zagrożenie przesileniem koniunktury gospodarczej w następstwie drożejących paliw oraz zawirowań związanych z kataklizmem w Japonii.

Skutki tego drugiego już widać. W marcu wskaźnik PMI dla przemysłu Kraju Kwitnącej Wiśni poszedł w dół najbardziej od 9 lat. PMI spadł z 52,9 pkt w lutym do 46,4 pkt w marcu. Gorsze wiadomości na krótką metę są kompensowane pozytywnymi informacjami. Wczoraj taką rolę odegrał indeks zaufania amerykańskich konsumentów obliczany przez Bloomberga. W tygodniu zakończonym 27 marca wzrósł z 7-miesięcznego minimum. Większy od spodziewanego był spadek bezrobocia w marcu w Niemczech. Bardzo dobrze wypadł indeks aktywności przemysłu w USA (Chicago PMI).

Rozpoczynamy kwartał publikacjami wskaźników wyprzedzających w dojrzałych gospodarkach ze szczególnym uwzględnieniem USA. Od samych danych dotyczących aktywności istotne mogą się okazać informacje związane z tempem wzrostu cen w gospodarkach.

Rynek nieruchomości


Kolejne sprzeczne wiadomości pojawiły się na brytyjskim rynku nieruchomości. Nationwide ogłosił, że w marcu ceny domów podniosły się o 0,5% w skali miesiąca. Przyczyn tego upatruje się przede wszystkim w ograniczonej podaży. Analitycy liczyli jedynie na utrzymanie lutowych cen.

W porównaniu z marcem 2010 r. ceny domów zyskały 0,1%. Odmienny obraz rynku przedstawił Hometrack. Zdaniem tej firmy badającej rynek nieruchomości w marcu symbolicznie poszły w dół, a co więcej podniosła się liczba wystawionych na sprzedaż domów. Wzrost w tej mierze przekroczył 5%. Widać generalnie, że w tym roku nie jest tak źle na brytyjskim rynku nieruchomości, jak niektórzy przewidywali, ale też nie ma pozytywnych trendów.

Dziś poznamy całościowy obraz rynku budowlanego w USA w lutym. Opublikowane zostaną informacje o wydatkach budowlanych, które obejmują zarówno sektor mieszkaniowy, jak komercyjny. Szczególnie istotne będą wiadomości dotyczące tego drugiego.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: