eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sprzedaż detaliczna w Niemczech lepiej od oczekiwań

Sprzedaż detaliczna w Niemczech lepiej od oczekiwań

2011-03-03 11:34

Sprzedaż detaliczna w Niemczech lepiej od oczekiwań

© fot. mat. prasowe

Mimo pogorszenia koniunktury na amerykańskiej giełdzie w ostatnich dniach nastroje autorów najbardziej popularnych biuletynów inwestycyjnych od ostatniej środy lutego niewiele się zmieniły.

Przeczytaj także: 3-miesięczny WIBOR sięga już 4,16%

Rynki finansowe


Odsetek optymistów spadł z 53,3% do 506%, a pesymistów zwiększył się z 18,9% do 19,5%. Widać zatem, że ostatnie wydarzenia nie zrobiły jeszcze na analitykach większego wrażenia i nie zmieniły ich postrzegania przyszłości. To dla rynków akcji dobra wiadomość. Odczyt nastrojów inwestorów znajduje też potwierdzenie w analizie zdarzeń, w której trudno wskazać wciąż jeszcze sygnały sugerujące trały zwrot koniunktury na giełdach.

Nasz parkiet trzyma się w ostatnich dniach nadzwyczaj mocno w czym zapewne pomaga siła rosyjskiej giełdy i fakt, że przez globalnych inwestorów „wrzucani” jesteśmy do tego samego koszyka, co tamta giełda. Niewykluczone też, że korzystamy na kłopotach Turcji. Niepokoje w krajach arabskich odbijają się negatywnie na postrzeganiu aktywów z tego kraju. Rynek akcji w Turcji znalazł się wczoraj na najniższym poziomie od sierpnia 2010 r. Od szczytu z listopada minionego roku stracił blisko 18%.

Inwestorzy stopniowo przyzwyczajają się do niepokojących doniesień z państw arabskich i rosnących cen paliw. Ostra przecena akcji w Arabii Saudyjskiej z tego tygodnia nie zrobiła już takiego wrażenia, jak wydarzenia w Libii. Znów do głosu dochodzą wiadomości gospodarcze, które nadal są dobre. Styczniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech wypadła lepiej od oczekiwań, indeksy aktywności w sektorze usług w strefie euro prawie dorównały wysokim oczekiwaniom.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


Poprawa w zakresie liczby wniosków o kredyty hipoteczne z wcześniejszego 3. tygodnia lutego okazała się chwilowa. W ostatnich dniach minionego miesiąca aktywność w tym zakresie znów się obniżyła. W ubiegłym tygodniu liczba wniosków o kredyty związane z refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań spadła o 6,5%, a w przypadku kredytów na kupno domów o 6,1%. Łączny wynik zamknął się 6,5% na minusie. Udział refinansujących zobowiązania w całkowitym popycie na kredyty spadł do 64,9%. Regres liczby wniosków o refinansowanie nastąpił pomimo, że znacząco zmniejszył się koszt 30-letniego kredytu o stałej stopie oprocentowania. Spadł z 5% do 4,84%.

Najwyższy odczyt od połowy minionego roku przyniósł lutowy indeks PMI dla brytyjskiego sektora budowlanego. Wskaźnik podniósł się do 56,5 pkt z 53,7 pkt miesiąc wcześniej. Najsilniej poprawiała się sytuacja w budownictwie infrastrukturalnym, ale progres miał miejsce także w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: