eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: popyt na mieszkania wciąż słaby

USA: popyt na mieszkania wciąż słaby

2011-01-20 11:34

USA: popyt na mieszkania wciąż słaby

© fot. mat. prasowe

Pierwsze duże amerykańskie spółki, które opublikowały wyniki finansowe za IV kwartał 2010 r., nieznacznie rozczarowały, po tym, jak wcześniej mieliśmy głównie pozytywne zaskoczenia.

Przeczytaj także: Stopy procentowe w Polsce - dziś decyzja RPP

Rynki finansowe


Różnica w wypracowanych rezultatach była jednak minimalna. Goldman Sachs nie przebił prognoz, Wells Fargo wykazał zysk na akcję jedynie o 2 centy słabszy (liczono na 63 centy), podobnie było z Bank of New York Mellon (zakładano, że na akcję zarobił 56 centów).

To wystarczyło do wywołania korekty cen akcji, która zdążyła odbić się na notowaniach na naszym parkiecie. Znów w roli głównej wystąpił KGHM, którego przecena odpowiadała za około połowę spadku indeksu WIG. Na tym tle znów bardzo dobrze zaprezentowały się małe spółki, wchodzące w skład sWIG80.

Wydaje się, że bez osłabienia ich kondycji większa i trwalsza zniżka na naszym parkiecie się nie pojawi. Stąd z jednodniowej zniżki trudno wyciągać dalej idące wnioski. Nie ulega przy tym wątpliwości, że fala wzrostowa ma już bardzo zaawansowany charakter i jej potencjał nie jest zbyt duży. To skłania do skupiania się na analizie poszczególnych walorów, a nie tylko perspektyw całego rynku.

Nastroje w pierwszej części dzisiejszych notowań kształtują doniesienia z Chin, gdzie opublikowano serię danych o stanie tamtejszej gospodarki w grudniu. Inflacja spadła do 4,6%, produkcja przemysłowa zwiększyła się o 13,5%, a sprzedaż detaliczna o 19,1%. PKB w IV kwartale zwiększył się bardziej od oczekiwań, głównie za sprawą konsumpcji, o 9,8%. Liczono, że będzie to 9,2%. Choć dane były bardzo dobre, to wciąż niepokoi inflacja i obawa przed jej zwalczaniem, która może ochłodzić koniunkturę w kolejnych miesiącach.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


W minionym tygodniu, trzeci raz z rzędu, zwiększyła się liczba wniosków o kredyty hipoteczne w Stanach Zjednoczonych. Tym razem przyrosła o 5%. Taki wynik to pochodna zwiększonego zainteresowania refinansowaniem zobowiązań. Tu wzrost wyniósł 7,7%, najwięcej od października minionego roku. Natomiast w przypadku kredytów na kupno domów doszło do regresu, do najniższego poziomu od 2 miesięcy. Spadek w tym względzie mieliśmy w ostatnich 6 tygodniach aż 5-krotnie. To pokazuje, że popyt na mieszkania jest wciąż słaby.

To nie pozwala spodziewać się szybkiej poprawy aktywności na rynku budownictwa mieszkaniowego. Co prawda grudniowe dane przyniosły poprawę w zakresie liczby wydanych pozwoleń na budowę, ale liczba rozpoczynanych budów zmniejszyła się do poziomu z października 2009 r. Zwraca się uwagę, że wysoki poziom uzyskanych pozwoleń może mieć związek ze zmianami przepisów, wchodzącymi z początkiem 2011 r. w życie. To skłaniało do pospieszenia się z załatwianiem procedur.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: