eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak wybrać konto firmowe?

Jak wybrać konto firmowe?

2010-08-02 13:27

Przeczytaj także: Wirtualne konto firmowe


Bardzo istotne jest sprawdzenie ile faktycznie zapłacimy za przelewy biorąc pod uwagę ich liczbę. Zdarza się bowiem, że do opłaty za prowadzenie rachunku bank dodaje w pakiecie pewną liczbą tanich lub nawet darmowych przelewów, ale każdy przelew ponad tę pulę jest już wyceniony bardzo drogo. Może się zatem okazać, że w rzeczywistości dla danej firmy jest to droższe rozwiązanie niż stała niewielka opłata za każdy przelew. Zdarzają się też przypadki, gdy bank pobiera opłatę od każdej operacji na rachunku (a zatem również uznania) lub np. procentowo od salda lub obrotów na rachunku, co jest bardzo niekorzystne dla klienta.

Po trzecie: uwaga na promocje!

Wszelkie oferty promocyjne należy uważnie analizować. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się ciekawe propozycje dla klientów banków. Przykładem może być najnowsza oferta Banku Ochrony Środowiska, zgodnie z którą wszyscy klienci korzystający z Konta Wyjątkowego Biznes i realizujący co najmniej 100 przelewów z tego rachunku, zostają zwolnieni z opłat za jego prowadzenie. Oferta ta jest pozbawiona haczyków, gdyż bank wprost komunikuje i nagradza najbardziej aktywnych klientów. Co więcej, pułap 100 transakcji miesięcznie nie jest wcale wygórowany, gdyż zgodnie z przeprowadzonymi na zlecenie banku badaniami, 80 proc. małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje właśnie taką lub wyższą skalę transakcji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że bank oferuje Konto Wyjątkowe Biznes bezwarunkowo bez opłat przez pierwsze trzy miesiące, co daje firmie czas na wypróbowanie oferty i przeniesienie obrotów do banku.

Po czwarte: pieniądze od ręki

Na różnych etapach rozwoju firmy potrzebują często zewnętrznego finansowania, wówczas pada pytanie o źródło dodatkowych pieniędzy. Najważniejsze znaczenie ma prawidłowe dopasowanie produktów kredytowych do rzeczywistych potrzeb. Może się bowiem okazać, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie w określonym przypadku np. faktoring lub kredyt obrotowy na sfinansowanie konkretnego kontraktu, niż np. kredyt w rachunku bieżącym. Równie ważne jest odpowiednie dopasowanie okresu finansowania, w szczególności w przypadku projektów o charakterze inwestycyjnym. Bardzo duże znaczenie ma też wzajemne poznanie i zrozumienie oczekiwań banku i klienta, szczególnie w zakresie wymagań informacyjnych i poszczególnych etapów procesu kredytowego. Kluczem do odpowiedzenia na te wyzwania jest wysoki poziom doradztwa i długotrwałe, dobre relacje pomiędzy przedsiębiorstwem a bankiem.

Po piąte: nadwyżek nigdy dość

Każda firma ma swoją specyfikę, także z punktu widzenia swojej sytuacji płynnościowej. Powoduje to konieczność odpowiedniego dopasowania zarówno produktów kredytowych jak i w depozytowych – w zależności od profilu tej płynności. Kluczem w tym przypadku są innowacyjne produkty lokacyjne oraz, po raz kolejny, wysoki poziom doradztwa i dogłębna znajomość funkcjonowania modelu biznesowego klienta po stronie doradcy bankowego.

Dobra oferta depozytowa posiada nie tylko atrakcyjne oprocentowanie, ale przede wszystkim zróżnicowany charakter, umożliwiający lokowanie zarówno długotrwałych, strukturalnych, jak i przejściowych nadwyżek finansowych. Dlatego klienci powinni przemyśleć, jak elastycznych produktów oczekują i na jaki okres gotowi są zainwestować swoje nadwyżki. Najlepsze banki oferują w tym przypadku całą paletę rozwiązań depozytowych, począwszy od lokat nocnych, poprzez rachunki oszczędnościowe, aż do klasycznych lokat terminowych i np. obligacji komercyjnych lub komunalnych.

Piotr Sadza

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: