eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ile kosztuje korzystanie z konta bankowego?

Ile kosztuje korzystanie z konta bankowego?

2010-08-05 13:11

Ile kosztuje korzystanie z konta bankowego?

© fot. mat. prasowe

Banki każą słono płacić osobom, które zlecają przelewy w oddziałach. Z wyliczeń Expandera wynika, że roczny koszt korzystania z konta w takim przypadku może nawet przekroczyć 1000 zł. Nieliczne banki, które naliczają niskie prowizje mają z kolei mało placówek. W rezultacie osoby nie korzystające z Internetu powinny rozważyć ustanowienie zleceń stałych i poleceń zapłaty.

Przeczytaj także: Jaki jest koszt prowadzenia konta?

Choć Polacy coraz bardziej przekonują się do bankowości internetowej, to wciąż jest jeszcze bardzo wielu takich, którzy wszystkie dyspozycje wolą składać bezpośrednio u pracownika w oddziale. Część z nich to osoby starsze, które swoich przyzwyczajeń już raczej nie zmienią. Są wśród nich również osoby w średnim wieku i młodsze, które nie mogą się przekonać do zarządzania pieniędzmi za pomocą komputerowej myszki. Ta niechęć do nowoczesnych technologii często jednak drogo kosztuje. Obecnie banki każą sobie bowiem słono płacić za dyspozycje składane w oddziale.

Expander policzył ile rocznie kosztuje korzystanie z konta bankowego osobę, która nie korzysta z bankowości internetowej. Do wyliczeń przyjęliśmy poniższe założenia.

Założenia:
  • na konto co miesiąc wpływa 3000 zł
  • średnie miesięczne saldo wynosi 1500 zł
  • klient co miesiąc wykonuje 5 płatności kartą na kwotę 100 zł każda
  • co miesiąc zleca w oddziale wykonanie 7 przelewów (czynsz, gaz, telefon, kablówka, rata kredytu w innym banku, za kurs językowy dziecka)
  • nie jest to nowe konto, więc nie uwzględniamy promocji zwalniających z opłaty np. za pierwsze 3 miesiące korzystania z karty
Z analizy Expandera wynika, że w przypadku korzystania z tradycyjnej bankowości suma kosztów poniesionych w ciągu roku może wynieść od 211 zł (FM Bank) aż do 1079 zł (Raiffeisen Bank). Warto więc porównywać oferty. Uwagę należy jednak przywiązywać nie tylko do poziomu opłaty za prowadzenie konta, czy za korzystanie z karty. W przypadku naszego przykładowego klienta, który co miesiąc wykonuje 7 przelewów w oddziale, bardzo duży wpływ na łączny koszt ma opłata za przelew. W FM Banku kosztuje on 2 zł, a w Raiffeisenie aż 9,99 zł – stąd tak duża różnica w rocznym koszcie.

Najtańsze banki mają niewiele oddziałów

FM Bank zawdzięcza zwycięstwo w naszym rankingu nie tylko tanim przelewom w oddziale. Bank ten nie nalicza prowizji za prowadzenie konta. Nic nie kosztuje również korzystanie z karty, ale pod warunkiem, że w danym miesiącu zostaną wykonane płatności kartą na kwotę min. 300 zł. W przeciwnym wypadku prowizja wynosi 5 zł. Ponadto od środków zgromadzonych na rachunku nalicza on odsetki w wysokości 3,5% rocznie. Jest to dużo zważywszy, że większości banków oprocentowanie ROR-ów to 0%. Wadą oferty FM Banku jest natomiast mała ilość oddziałów. Znajdują się tylko w większych miastach. W całej Warszawie są zaledwie 4 oddziały. Poza tym jest to nowy bank (zaczął działać 2010 roku), więc dobra oferta może być tylko wabikiem na klientów, a po pewnym czasie zostanie zmieniona na mniej atrakcyjną.

Niewiele droższy od FM Banku okazał się inny „młody” bank – Allianz Bank. W jego przypadku roczny koszt korzystania z „Pakietu na Start” to 223 zł. Przelew zlecony w oddziale tego banku kosztuje 2,5 zł. Poza tym trzeba również zapłacić 1 zł miesięcznie za korzystanie z karty, a oprocentowanie wynosi 0,1%. Podobnie jak w poprzednim przypadku wadą jest stosunkowo mała dostępność oddziałów, zwłaszcza w mniejszych miastach. Dla przykładu w całym województwie mazowieckim jest ich 9 i wszystkie w Warszawie.

Dostępność oddziałów jest natomiast znacznie lepsza w przypadku Eurobanku, który zajął trzecie miejsce. W województwie mazowiecki posiada on 80 oddziałów z czego 31 w Warszawie. Problem polega jednak na tym, że przelew zlecony w oddziale tego banku kosztuje 2,95 zł, czyli więcej niż na Poczcie (2,5 zł dla przelewu do 1000 zł), która jest głównym konkurentem dla tradycyjnej bankowości. Trzeba również zaznaczyć, że choć Eurobank posiada sporo placówek, to i tak jest ich znacznie mniej niż Pocztowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: