eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak planować domowy budżet?

Jak planować domowy budżet?

2010-07-29 11:21

Jak planować domowy budżet?

© fot. mat. prasowe

Wydawanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze od ich zarabiania. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby nie przepływały nam one przez palce, ale zostały rozsądnie wykorzystane. Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne tym, którym zależy na efektywnym zarządzaniu domowym budżetem.

Przeczytaj także: Chroń budżet domowy

Jak oszczędzać efektywnie?

Jest wiele możliwości i zasad efektywnego oszczędzania. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy ze sposobów sprawdzi się w każdym przypadku, gdyż do oszczędzania musimy podejść indywidualnie. Najlepiej wyznaczyć sobie konkretny cel, na który odkładamy pieniądze. Wyzwoli to w nas większą motywację do działania.

Żeby oszczędzać potrzebujemy oczywiście możliwości i środków ku temu. Można postarać się o alternatywne źródło dochodu, jednak najskuteczniejsze będzie ograniczenie wydatków. Przede wszystkim trzeba je podzielić na kategorie. Opłaty stałe (rachunki), zakupy, rozrywka, itp. Wiadomo, że tych pierwszych tak łatwo nie uda się obniżyć. Najlepiej sprawdzić, na którą z kategorii wydajemy najwięcej. Zorientujemy się dzięki temu, gdzie szukać oszczędności.

Pamiętajmy, że kupowanie „drobiazgów” bardzo obciąża budżet. Gdybyśmy codziennie zrezygnowali z jakiejś zachcianki kosztującej chociażby 2 zł i wrzucali je do skarbonki, po miesiącu mielibyśmy już 60, a po roku 720zł! Oczywiście nie chodzi o to, żeby sobie wszystkiego odmawiać. Po prostu należy rozsądnie podejść do kwestii codziennych zakupów. Każdy produkt powinien być nam niezbędny, a jeśli możemy się bez niego spokojnie obyć, to po co wydawać pieniądze? Na wszystkie kategorie wydatków powinno się wyznaczyć określoną kwotę i starać się jej nie przekraczać. Dotyczy do zwłaszcza rozrywek. Dzięki temu, co miesiąc będzie można pewną sumę odłożyć.

fot. mat. prasowe

Oczywiście zaoszczędzone pieniądze można odkładać „do skarpety”, ale znacznie bardziej efektywne będzie skorzystanie z usług banku lub funduszu inwestycyjnego. Oferują one lokaty, konta oszczędnościowe czy atrakcyjne Plany Systematycznego Oszczędzania (PSO). Szczególnie korzystne może być zdecydowanie się na tę ostatnią opcję, ponieważ oprocentowanie lokat z uwzględnieniem inflacji nie przynosi dużych zysków, a konta oszczędnościowe zazwyczaj nie są wysoko oprocentowane. PSO umożliwia nam odkładanie co miesiąc niedużych pieniędzy – np. ok. 100 zł. Inwestowane są one w obligacje lub akcje, w zależności od tego jak ryzykowny fundusz wybierzemy. W odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, PSO wymagają systematycznych wpłat. Dla jednych będzie to wada, dla innych zaleta. Przy wyborze sposobu oszczędzania musimy wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, okres czasu, przez który chcemy oszczędzać i cel naszych wysiłków. Zawsze możemy skorzystać z usług doradcy finansowego, który uświadomi nam wady i zalety poszczególnych opcji, może wybrać najatrakcyjniejszy bank oraz kompleksowo zaopiekuje się naszym budżetem domowym.

Jak wydawać z głową?

Jak już wspomniano we wstępie, wydawanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze od ich zarabiania, dlatego istnieje wiele sposobów na to, żeby nie przepływały nam przez palce, ale zostały rozsądnie wykorzystane. Pamiętajmy jednak, by nie stosować ślepo polecanych nam metod, tylko dopasować je do własnych potrzeb i preferencji. Wtedy zawsze „wystarczy nam do pierwszego”.

Najlepiej najpierw sprawdzić ile obecnie wydajemy. Jedną z prostych i skutecznych metod jest prowadzenie ewidencji rachunków. Zbieramy wszystkie rachunki i po upływie określonego czasu: np. dnia lub jednego tygodnia zapisujemy je – elektronicznie lub w notesie. Najwygodniej skorzystać z arkuszy kalkulacyjnych, ponieważ od razu można w nich wszystko podliczyć. Są również dostępne gotowe programy, w których tylko uzupełnia się dane. Jeśli podzielimy wydatki na kategorie: opłaty stałe (rachunki), żywność, rozrywka, itp. zorientujemy się, na co głównie tracimy pieniądze. Dobrym pomysłem jest przeznaczenie na każdy rodzaj określonej kwoty, tak by nie wydać za dużo na rzeczy zbędne.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: