eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze inwestycyjne III kw. 2009

Fundusze inwestycyjne III kw. 2009

2009-10-19 10:54

Przeczytaj także: Nowe fundusze sektorowe w ofercie TFI


Dane z ostatniego kwartału wyraźnie pokazują też inną ciekawą tendencję: w samym wrześniu nastąpiła pewna zmiana tendencji – liderem pod względem sprzedaży netto okazały się fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, w których saldo na poziomie 534 mln PLN było ponad dwukrotnie wyższe od funduszy mieszanych z drugim najwyższym saldem 166 mln PLN – jest to najlepszy tegoroczny wynik tej grupy funduszy.

fot. mat. prasowe

Saldo sprzedaży w funduszach akcyjnych i gotówkowych/ rynku pieniężnego w ujęciu kwartalnym

Saldo sprzedaży w funduszach akcyjnych i gotówkowych/ rynku pieniężnego w ujęciu kwartalnym

Dla funduszy akcyjnych natomiast miniony miesiąc był gorszy od minionych miesięcy (niższe saldo fundusze akcji zanotowały ostatnio w kwietniu b.r.), w tej grupie jednak widać było największą aktywność klientów 2,1 mld wpłat i 2 mld wypłat.

Czy wpływ na ostatnie decyzje inwestorów mogły mieć wprowadzone przed trzema miesiącami testy odpowiedniości i adekwatności, które zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Finansów są stosowane przez podmioty zajmujące się pośrednictwem w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa niebędące bankami i domami maklerskimi? IZFiA podaje, iż test odpowiedniości przeznaczony jest dla klientów dysponujących już pewnym poziomem wiedzy, którzy są zdecydowani, jaki fundusz wybrać. Jego celem jest jedynie zbadanie, czy rzeczywiście klient posiada deklarowaną wiedzę. Test adekwatności natomiast jest skierowany do klientów, którzy wprawdzie chcą inwestować, ale nie wiedzą, jaki fundusz byłby dla nich odpowiedni. Jego celem jest zatem sprawdzenie, czy inwestor ma większą skłonność do produktów agresywnych czy bezpiecznych i w konsekwencji fundusze z jakiej grupy będą najlepiej dopasowane do jego możliwości oraz potrzeb. Trzymiesięczna praktyka stosowania testów pokazuje, że ich wprowadzenie wzmocniło ochronę inwestorów. „Z naszych obserwacji wynika, że wdrożenie ankiet przyczyniło się do podwyższenia świadomości ryzyka wśród klientów. Klienci dobrze reagują na testy, chętnie je wypełniają nawet czasem z czystej ciekawości” – mówi Katarzyna Kacprzak, radca prawny z firmy zajmującej się dystrybucją funduszy Xelion. Doradcy Finansowi Sp. z o.o. Dodaje jednak „Nie obserwujemy wpływu testów na trendy sprzedażowe. Zmiany w trendach i obecna postawa asekuracyjna klientów wynika raczej z ubiegłorocznych spadków, a nie z wyników testów.”

A jak polski rynek wygląda na tle innych rynków europejskich?

fot. mat. prasowe

Dynamika wzrostu aktywów w II kw. 2009 r. w poszczególnych krajach

Dynamika wzrostu aktywów w II kw. 2009 r. w poszczególnych krajach

W II kwartale rynek europejski wzrósł o 7,3%, najwyższy wzrost zanotowały fundusze akcji (19%), najniższy fundusze rynku pieniężnego (Money market 4%). Na arenie europejskiej w drugim kwartale 2009 roku polski rynek wciąż stanowi zaledwie 0,3% całego rynku europejskiego, co nas jednak wyróżnia to dynamika wzrostu aktywów na poziomie 19,1%, co daje Polsce 5 miejsce na 26 krajów monitorowanych przez EFAMA (European Fund and Asset Management Association), organizację monitorującą europejski rynek funduszy inwestycyjnych. Co ciekawe, na tle Europy Polska pozostaje o jeden kwartał w tyle pod względem powrotu dodatniego salda sprzedaży i odkupień w funduszach. W skali europejskiej dodatnią sprzedaż netto obserwujemy już od początku roku, podczas gdy Polska zaczęła notować wyższe wpłaty niż wypłaty dopiero od drugiego kwartału tego roku. Przy czym:
  • najwyższe saldo w drugim kwartale 2009 roku zanotowały fundusze akcji (23 mld euro), dłużne (20 mld euro) i zrównoważone (17 mld euro)
  • fundusze pieniężne (-25 mld euro ) i inne (-4 mld euro) zakończyły drugi kwartał z saldem ujemnym
Polska znalazła się na 16 miejscu z saldem sprzedaży na poziomie 0 w drugim kwartale 2009 roku wśród 23 krajów monitorowanych przez EFAMA.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: