eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › IPO - Pierwsza Oferta Publiczna

IPO - Pierwsza Oferta Publiczna

2009-10-11 00:55

Przeczytaj także: Rynek IPO wyjdzie ze stagnacji?


Głównymi czynnikami decydującymi o długości całego procesu oraz występowaniu jego poszczególnych składowych jest specyfika spółki, oraz przebieg procedur administracyjnych. Do głównych czynników decydujących o harmonogramie należy zaliczyć: stopień uprzedniego przygotowania spółki w kwestii opracowania analizy biznesowej oraz jej zdolność do szybkiej i efektywnej współpracy z doradcą finansowym. Do decydujących aspektów w tym względzie należy zaliczyć rodzaj posiadanych przez spółkę systemów zarządczych i rachunkowych oraz jakość posiadanych przez spółkę projekcji i biznesplanów, a także to czy spółka raportuje w standardach MSFF.

W przypadku występowania wysokiego stopnia przygotowania spółki w zakresie analizy biznesowo-finansowej przedsięwzięcia, możliwe jest znaczne skrócenie czasu niezbędnego na poznanie spółki przez doradcę oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów informacyjnych. Do dość sztywnych, a zarazem w dużym stopniu niezależnych od spółki i doradcy elementów z punktu widzenia harmonogramowego należy natomiast zaliczyć okres niezbędny na przeprowadzenie procedury przed KNF, który to okres odgrywa istotną rolę w całym harmonogramie. Mając na względzie powyższe kwestie należy stwierdzić, iż okres niezbędny na przeprowadzenie tego typu transakcji to od 6 do 8 miesięcy w zależności od specyfiki danego projektu. Uzyskanie wstępnej informacji o zainteresowaniu inwestorów transakcją jest natomiast możliwe po około 5-7 miesięcy.

WPŁYW NA DECYZJE STRATEGICZNE

Z uwagi na fakt, że w większości przypadków założyciele pozostawiają sobie pakiet kontrolny akcji oraz, że przy rozdrobnionym akcjonariacie giełdowym bardzo często posiadanie mniejszościowego pakietu wystarcza do sprawowania kontroli nad spółką, decyzje strategiczne oraz polityka strategiczna spółki jest zależna od akcjonariuszy posiadających większość na WZA, którymi zazwyczaj są założyciele spółki. Do grup inwestorów, które pośrednio wpływają na politykę strategiczną spółki należy ponadto zaliczyć inwestorów instytucjonalnych posiadających pakiety podlegające ujawnieniu, którzy nierzadko aktywnie uczestniczą w WZA i współuczestniczą w podejmowaniu decyzji przez akcjonariuszy.

WPŁYW NA DECYZJE OPERACYJNE

W przypadku decyzji operacyjnych, główny ciężar leży na akcjonariuszach większościowych i powołanym przez nich zarządzie spółki. Kontrola tych decyzji zależna jest od zapisów statutu spółki i opiera się na niezależnych członkach rady nadzorczej, którzy powinni być powoływani do rady podczas procesu upublicznienia spółki.

WPŁYW NA STRUKTURĘ ORGANIZACYJNĄ

Do głównych zmian w strukturze organizacyjnej spółki, wywołanych procesem upublicznienia akcji, należy zaliczyć powoływanie do rady nadzorczej niezależnych członków rady. Proces ten jednak należy określić jako niewywołujący większych zmian w strukturze organizacyjnej, jeżeli spółka posiadała przed rozpoczęciem procesu status spółki akcyjnej.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Jakub Kocjan / ATF Consulting ATF Consulting

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: