eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › IPO - Pierwsza Oferta Publiczna

IPO - Pierwsza Oferta Publiczna

2009-10-11 00:55

Przeczytaj także: Rynek IPO wyjdzie ze stagnacji?


CHARAKTERYSTYKA POZYSKANEGO FINANSOWANIA

Charakterystyka inwestorów instytucjonalnych, którzy są głównymi nabywcami akcji podczas IPO oraz corocznego rozliczania ich z efektów dokonanych inwestycji sprawia, że ich horyzont inwestycyjny jest znacząco krótszy niż w przypadku funduszy VC i PE. Należy jednak szacować ten horyzont inwestycyjny jako ponad roczny i bezpośrednio związany z rodzajem inwestorów nabywających akcje podczas IPO. Średnioroczna oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji tego typu definiowana jest jako stopa wolna od ryzyka plus tzw. premia za ryzyko. Stopa ta przekracza zazwyczaj 10% i w pierwszym roku powiększona jest o dyskonto wynikające ze statusu spółki niepublicznej.

KOSZTY POZYSKANIA FINANSOWANIA

Przeprowadzenie oferty publicznej jest procesem związanym z koniecznością zaangażowania wielu doradców, których zadaniem będzie wspomaganie spółki w zakresie całego procesu przygotowania do oferty i plasowania akcji nowej emisji. Do doradców tych należy zaliczyć doradcę biznesowego i zarazem oferującego akcje, doradcę prawnego, audytora oraz doradcę PR. Dlatego też koszty po stronie podmiotu pozyskującego kapitał zwykle uwzględniają wynagrodzenie doradców. Ponadto spółka musi pokryć koszty przeprowadzenia analizy biznesowej we współpracy z doradcą finansowym oraz przygotowania materiałów mających umożliwić doradcy zapoznanie się ze spółką oraz analizę jej potencjału, a także budowę equity story na potrzeby rozpatrywanej transakcji.

Kolejną grupą kosztów są koszty badania rynku służącego do zamieszczenia stosownych opisów w prospekcie emisyjnym. Koszt ten ma charakter opcjonalny i jest ściśle uzależniony od dostępności źródeł opisujących rynek (zarówno publicznych jak i będących w posiadaniu spółki). Ponadto istotnym kosztem oferty są również działania promujące ofertę oraz promocja wizerunkowa, która zwykle towarzyszy ofercie. Kolejną grupą kosztów są koszty administracyjne związane z wprowadzeniem akcji do obrotu giełdowego i ich rejestracją w KDPW.

IPO jako źródło finansowania typu equity, wiąże się z kosztem po stronie udziałowców podmiotu pozyskującego finansowanie w postaci rozwodnienia i oddania znaczącego udziału w spółce w ręce inwestorów giełdowych. W niektórych przypadkach występuje również oddanie większościowego pakietu w ręce inwestorów, oraz pozostanie założycieli spółki w strukturze akcjonariatu z mniejszościowym pakietem. Kolejnym kosztem związanym z emisją nowych akcji jest konieczność dzielenia się zyskiem w postaci dywidendy, która jest ściśle powiązana ze specyfiką instrumentu jakim są akcje.

CZAS POZYSKANIA FINANSOWANIA

Rysunek: Przykładowy harmonogram ogólny IPO

fot. mat. prasowe


Powyższy harmonogram przedstawia ogólny przebieg procesu pozyskania finansowania w wyniku przeprowadzenia IPO.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Jakub Kocjan / ATF Consulting ATF Consulting

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: