eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak oszczędzać na emeryturę?

Jak oszczędzać na emeryturę?

2008-04-03 12:42

Przeczytaj także: Sposoby oszczędzania na emeryturę

Jeśli pracodawca nie postanowi inaczej, pracownik, który przystąpił do programu, może gromadzić oszczędności tworzące jego przyszły kapitał emerytalny w ramach składki dodatkowej.
Składki, które wpłacane są do PPE podwyższają wynagrodzenie pracownika (do 7%), nie są natomiast wliczane do jego wynagrodzenia, które stanowi podstawę naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto, dla pracodawcy stanowią one koszt uzyskania przychodu. Wygenerowany dochód nie jest opodatkowany, a zgromadzone środki podlegają dziedziczeniu.

Program cieszy się rosnącą popularnością. Przyrost liczby składanych wniosków to efekt między innymi dobrej sytuacji gospodarczej oraz koniunktury na rynku pracy. Pracodawcy w obliczu niskiego bezrobocia poszukują form motywujących pracowników i dających poczucie elitarności, co zapewnia m.in. przynależność do programu dzięki stosunkowi pracy.

Dotychczas wnioski o założenie PPE składali zarówno pracodawcy o niewielkim kapitale, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i duże pomioty oraz ważni gracze rynkowi.

Polisa z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym


Kolejnym z „filarów”, który może pomóc cieszyć się emeryturą, są polisy kapitałowe (tzw. Unit Linked). Polisy kapitałowe to nowoczesne produkty inwestycyjne oparte na ubezpieczeniowych Funduszach Kapitałowych UFK. Choć zawierane w postaci polisy na życie, niewiele z polisą mają wspólnego. Ubezpieczony pozostaje jedynie kapitał, a sama forma polisy dla ubezpieczonego ma więcej zalet niż wad.

To produkt dedykowany osobom zamierzającym oszczędzać przez 10–30 lat, co spełnia cel gromadzenia kapitału na emeryturę. Ten typ polisy zapewnia szeroki wybór strategii inwestycyjnych i portfeli modelowych ułatwiających zarządzanie zgromadzonym kapitałem oraz daje możliwość dokonywania zmian w składzie portfela inwestycyjnego pomiędzy kilkudziesięcioma funduszami.

Zyski z tego produktu są opodatkowywane dopiero w momencie realizacji polisy, a przy planowanych zmianach można liczyć na to, że wkrótce podatek w ramach tego instrumentu zostanie całkowicie wyłączony.

Przede wszystkim produkty te charakteryzują się mnogością funduszy skupionych pod wspólnym „parasolem ochronnym”. Ów parasol pozwala na transfery środków w ramach oferty bez obowiązku opłacania „podatku Belki” czy ponoszenia opłat manipulacyjnych. Dzięki temu można wybierać te fundusze, które na chwilę obecną wydają się najbardziej atrakcyjne: oferują najlepsze stopy zwrotu, gwarantują bezpieczeństwo etc…

Istnieje też możliwość wyznaczenia osoby uposażonej, uprawnionej do zgromadzonego kapitału na wypadek śmierci. Środki z polisy nie podlegają opłacie z tytułu podatku od spadków i darowizn. Zgromadzone aktywa wyłączone są także spod egzekucji sądowej.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Money Expert Money Expert

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: