eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak oszczędzać na emeryturę?

Jak oszczędzać na emeryturę?

2008-04-03 12:42

Przeczytaj także: Sposoby oszczędzania na emeryturę

Wbrew pozorom wysokie bariery wyjścia i likwidacji zgromadzonego kapitału są atutem tej formy oszczędzania na emeryturę. Polisę można bowiem zlikwidować przed określonym w niej terminem, ale wiąże się to z określonymi kosztami. Dzięki temu kapitał nie odpływa z rachunku, ponieważ oszczędzający ma dodatkową motywację do kontynuowania programu i zwiększania tym samym swojego kapitału na emeryturę.

Obecnie na rynku jest przynajmniej dziesięć liczących się towarzystw ubezpieczeń na życie oferujących programy typu unit linked. Według danych firmy monitorującej Analizy Online Sp. z o.o. na koniec 2007 roku liderem w tym segmencie był AEGON TU na Życie SA. W ciągu pierwszych 3 kwartałów 2007 roku pozyskał on do produktów z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym 2,2 mld zł, przy dynamice na poziomie +88%. Następnie najwyższy wzrost uzyskała Nordea Polska TUnŻ SA, której przypis zwiększył się wobec 3 kwartałów ubiegłego roku o +108%. Kolejne miejsca zajęli znani gracze, którzy odnotowali niestety słabsze rezultaty niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek składki do produktów z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym odnotowały PZU Życie (-26%) oraz TUnŻ WARTA SA (-24%), która tym samym dała się wyprzedzić przez Generali (+16%). Na uwagę zasługuje jeszcze AXA ŻYCIE TU S.A. za ponad 3,5-krotny wzrost przypisu składki oraz TUnŻ EUROPA SA, który do produktów z funduszem zebrał w analogicznym okresie 60 mln zł.

Fundusz inwestycyjny


Inwestycja w fundusz inwestycyjny jest równoznaczna z zakupem jednostek uczestnictwa, czyli części funduszu. Fundusze lokują natomiast zebrane w ten sposób środki pieniężne w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. I właśnie sposób lokowania środków różnicuje fundusze na akcji, obligacji, rynku pieniężnego, zrównoważone i stabilnego wzrostu.

W ramach uczestnictwa w funduszu wpłacamy do niego środki, jednak nie ma konieczności dokonywania regularnych wpłat, a płynność kapitału jest duża. To niestety nie jest najlepszym motywatorem do gromadzenia środków przez 10–30 lat z myślą o emeryturze.

Aktywa zgromadzone w ten sposób nie są również zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, który jest pobierany przy każdej zmianie funduszu. Dodatkowo inwestycja w jeden fundusz obarczona jest dużym ryzykiem. Decydując się więc na ten instrument, należy uwzględnić wagę dywersyfikacji i podzielić portfel na kilka funduszy.

Lokata bankowa


Jest powszechnie znaną i bezpieczną formą oszczędzania. Nie jest obarczona ryzykiem inwestycyjnym, ale w porównaniu z innymi instrumentami finansowymi zapewnia bardzo niskie zyski. Może służyć jako instrument chroniący kapitał przed inflacją, dzięki czemu zgromadzone oszczędności nie tracą swojej mocy nabywczej.

Wybierając takie rozwiązanie, deponujemy w banku pieniądze na z góry określony czas. Zapłatę za złożone środki otrzymujemy w postaci odsetek, których wysokość zależy nie tylko od oprocentowania lokaty, lecz także od długości okresu deponowania oraz częstotliwości kapitalizowania odsetek.

W odróżnieniu od większości krajów Europy Zachodniej w naszych oszczędnościach główny prym wiodą właśnie lokaty bankowe. Patrząc jednak na strukturę oszczędności gospodarstw domowych, wciąż można zauważyć duży potencjał funduszy inwestycyjnych, które w ostatnich latach odnotowywały wysokie przyrosty kapitału.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Money Expert Money Expert

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: