eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GUS: dziś raport o PKB w drugim kwartale 2007

GUS: dziś raport o PKB w drugim kwartale 2007

2007-08-30 10:32

W środę giełdy europejskie rozpoczęły sesję niewielkimi, nieprzekraczającymi jednego procenta, spadkami, które zresztą bardzo szybko się zmniejszyły.

Przeczytaj także: Rynek finansowy wpłynie na decyzję RPP?

Widać było, że gracze nie potraktowali dużych spadków amerykańskich indeksów jako powrotu do trendu spadkowego. Czekanie na piątkowe wystąpienie szefa Fed musi w końcu tygodnia bykom pomagać. Bardzo spokojnie było tez na rynku walutowym, a kurs USD/JPY nawet rósł, co sygnalizowało, że awersja do ryzyka nie wzrasta. Już przed południem rozpoczęło się polowania na odbicie w USA, a europejskie indeksy rosły. Co prawda wzrost był niezbyt duży, ale jednak po dużym spadku indeksów w USA to i tak było osiągnięcie.

W USA, po wtorkowym, bardzo dużym spadku indeksów, środa miała być testem wartości prognostycznej tego spadku. Okazało się, że szeroko rozpowszechniane pogłoski (nie można nawet wykluczyć, że celowo rozpowszechniane) o zbliżającym się - nawet przed posiedzeniem FOMC w dniu 18 września - cięciu głównej stopy procentowej o 50 pb. połączone z oczekiwaniem na słowne wspomaganie ze strony Bena Bernanke, szefa Fed (podczas jego piątkowego wystąpienia) były zdecydowanie bardziej istotne od napływających, złych informacji z rynku nieruchomości i sektora finansowego.

MBA (stowarzyszenie banków hipotecznych) poinformowało, że ilość wniosków o kredyt hipoteczny i jego refinansowanie spadła do poziomu czterotygodniowego minimum. Poza tym australijski Basis Yield Alpha Fund (fundusz hedżingowy działający na rynku długu korporacyjnego i instrumentów opartych na kredytach) wystąpił z wnioskiem o ogłoszenie bankructwa, a brytyjski Cheyne Capital Management (zarządza 6,6 mld USD) zapowiedział restrukturyzację i wyprzedaż aktywów. To też nie było wszystko, bo agencja ratingowa Standard & Poor's przedstawiła prognozę, w której zapowiedziała, że sytuacja banków inwestycyjnych jest najgorsza od 1998 roku, a ich przychody w drugim półroczu spadną o 47 procent. Wydawałoby się, że takie informacje zmuszą rynek do kontynuowania przeceny, ale tym razem nadzieje na pomoc Fed pomagały bykom.

Pomagały tak mocno, że zdecydowanie wpłynęły na rynek walutowy i surowców. Kurs EUR/USD i USD/JPY mocno wzrosły, co wyraźnie sygnalizowało, że wzrasta apetyt na ryzyko. Dzięki temu zdrożało złoto, miedź i ropa, której dodatkowo pomagał raport o tygodniowej zmianie zapasów paliw w USA (mocniej niż oczekiwano spadły zapasy ropy i benzyny).

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: