eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GUS: dziś raport o PKB w drugim kwartale 2007

GUS: dziś raport o PKB w drugim kwartale 2007

2007-08-30 10:32

Przeczytaj także: Rynek finansowy wpłynie na decyzję RPP?

Indeksy giełdowe od początku sesji rosły. Nie było widać w czasie całej sesji dłuższego okresu zwątpienia. Próbowano tłumaczyć te zwyżki tym, że bykom pomagał sektor technologiczny, bo Seagate podniósł kwartalne prognozy, a Apple podobno (takie krążyły pogłoski) niedługo zaproponuje nabywcom nowy model iPoda. Poza tym Altria Group zapowiedziała sprzedaż swojego międzynarodowego oddziału, a akcje spółek paliwowych rosły idąc za kursem ropy. Niezwykle mikre powody dla dużego wzrostu indeksów i tak optymistycznego zachowania rynku walutowego. Gołym okiem widać, że im bliżej jest wystąpienie szefa Fed tym mniej graczy chce zostać bez akcji. Sesja rozproszyła wtorkowe obawy – czar pomocy Fed działa i będzie działał do posiedzenia FOMC (regularnego lub wcześniejszego) o ile coś naprawdę złego nie napłynie z sektora finansów. Niewątpliwie pomagał też bykom zbliżający się koniec miesiąca (window dressing).

Dwa ostatnie dni tygodnia wypełnione są po brzegi raportami makroekonomicznymi. Przed południem dowiemy się, jaka w Niemczech była w lipcu stopa bezrobocia, ale ten raport może wpłynąć jedynie na rynek walutowy i to na bardzo krótko. Po południu pierwszy raport opublikowany w USA będzie dotyczył rynku pracy. Zmiana ilości nowo rejestrowanych bezrobotnych może wpłynąć również wyłącznie na rynek walutowy (im więcej bezrobotnych tym lepiej dla euro).

O tej samej godzinie (14.30) dojdzie do publikacji raportu o PKB w USA. Będzie to już drugie przybliżenie. Z całą pewnością wzrost PKB zostanie zweryfikowany w górę i to już wszyscy gracze wiedzą. A skoro wiedzą to wpływ tego raportu powinien być niewielki szczególnie, że dane dotyczą okresu, w którym jeszcze nie były widoczne problemy rynku długu. Większe znaczenie powinna mieć publikacja skojarzonych z tym raportem mierników inflacji. Prognozy mówią o braku zmiany deflatora i wskaźnika wydatków konsumpcyjnych bez paliw i żywności (PCE bazowy). Weryfikacja w górę przestraszyłaby posiadaczy akcji i pomogłaby dolarowi. Mniejsza inflacja podziałałaby odwrotnie.

Jeśli ten raport nie wniesie niczego nowego do obrazu amerykańskiej gospodarki to wzrośnie waga publikowanego przez Office of Federal Housing Enterprise Oversight (OFHEO), pół godziny po rozpoczęciu sesji, raportu o cenach domów w drugim kwartale. Im gorsze będą te dane (a dobre nie powinny być) tym grzej dla dolara i akcji. Trudno jednak oczekiwać (bez względu na dane), żeby indeksy w końcówce miesiąca i na dzień przed wystąpieniem szefa Fed uległy przecenie.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: