eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Dla kogo kredyt hipoteczny z dopłatą do odsetek?

Dla kogo kredyt hipoteczny z dopłatą do odsetek?

2007-01-24 11:41

Przeczytaj także: SKOKi: kredyt mieszkaniowy z dopłatą


Wprowadzenie

Ustawa „o finansowym wsparciu (…) precyzyjnie określa listę adresatów, czyli kogo właściwie chce wspierać. Jej beneficjentami mogą być małżeństwa, lub osoby samotnie wychowujące dzieci (niepełnoletnie, pobierające zasiłek pielęgnacyjny, lub studiujące do 25 roku życia) lecz nie posiadające dotychczas własnego mieszkania czy domu. Z ustawy nie mogą także skorzystać rodziny wynajmujące mieszkania lub domy, lub posiadające prawo do spółdzielczego mieszkania/domu, chyba że zrzekną się tego prawa i wyprowadzą najpóźniej 6 miesięcy po uzyskaniu aktu notarialnego do nowego mieszkania/domu.

Ustawa gwarantuje, że osoby spełniające powyższe kryteria (pełna lista kryteriów w ustawie, dostępna na ), otrzymają od państwa dopłaty do kredytów zaciąganych na zakup mieszkania, domu lub ich budowę, lub na pokrycie wkładów do spółdzielni mieszkaniowych lub na wykup mieszkań/domów spółdzielczych, lub na nadbudowę/adaptację budynków, pod warunkiem, że będzie można np. z dodatkowego piętra wyodrębnić oddzielne prawo własności potwierdzone aktem notarialnym.

Nie każde jednak mieszkanie i nie każdy dom będą współfinansowane przez państwo. Ustawa zakłada, że powierzchnia kupowanego domu nie może być większa niż 140 metrów kwadratowych, a mieszkania 75 metrów kwadratowych, przy czym dopłaty obejmują tylko – proporcjonalnie do kosztów nabycia/budowy – wielkość do 70 metrów w przypadku domu i do 50 metrów w przypadku mieszkań.

Nie jest to jedyne ograniczenie, jakie wprowadzono w ustawie. Beneficjentem aktu są z założenia rodziny niezamożne. Wprawdzie – obawiając się nadużyć – nie określono np. wielkości dochodów, które uprawniają do otrzymania dopłat, ale zamiast tego ograniczono pole manewru do mieszkań, których wartość rynkowa (cena transakcji) nie przekracza wartości odtworzeniowej budynków, która jest określana co kwartał przez GUS (w zasadzie chodzi o średnią arytmetyczną z dwóch kolejnych kwartałów) dla różnych miast i regionów. Poniżej tabela z aktualną wartością odtworzeniową budynków.

fot. mat. prasowe

Aktualne wartości odtworzeniowe budynków. Żródło: http://www.bgk.com.pl/druki/rns_wskaznik2.pdf


poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: