eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jaka waluta funduszu inwestycyjnego?

Jaka waluta funduszu inwestycyjnego?

2007-01-25 12:23

Funty, jeny, korony szwedzkie i duńskie, a nawet korony czeskie czy słowackie. To waluty w których dostępne są zagraniczne fundusze inwestycyjne działające na polskim rynku.

Przeczytaj także: Zagraniczne fundusze obligacji: co oferują?

Polacy, którzy przywożą z zagranicy ciężko zarobione pieniądze często zastanawiają się nad ich rozsądnym ulokowaniem. Pół biedy jeśli to euro lub dolary – na rynku jest sporo możliwości zainwestowania tych dwóch walut. Szeroką ofertę mają nie tylko fundusze zagraniczne, które opisujemy w tym cyklu, lecz także krajowe TFI. Gorzej jeśli z saksów przywieziemy inną walutę. A trzeba pamiętać, że największy zagranicznym pracodawca Polaków - Wielka Brytania wciąż pozostaje wierna funtowi. Poza strefą euro są też także Dania i Szwecja.

Kupować czy inwestować?

Jednym z błędów popełnianych przez osoby, którym dzięki saksom udało się zgromadzić oszczędności w walucie obcej jest przeznaczenie tych pieniędzy na zakup nieruchomości. Tymczasem do tego celu należy wykorzystywać kredyty mieszkaniowe - są one dostępne także dla klientów osiągających dochody poza Polską. Nadwyżki finansowe należy natomiast ulokować na tyle zyskownie, by zarabiać na nich więcej niż wynosi oprocentowanie kredytu. Przy dłuższym horyzoncie inwestycji nie jest to trudne do osiągnięcia w funduszach inwestycyjnych z udziałem akcji.

Pytanie: czy walutowe oszczędności zamieniać na złotówki czy też szukać formy lokaty walut obcych. Za pierwszym scenariuszem przemawia perspektywa stopniowego umacniania się złotówki - w takiej sytuacji wartość funtów czy jenów po przeliczeniu na złotówki będzie spadać. Z drugiej jednak strony w każdym portfelu - szczególnie grubszym - wskazana jest dywersyfikacja także w ujęciu walutowym. Nie ma powodu, byśmy wszystkie swoje oszczędności utrzymywali w jednej tylko walucie - szczególnie, że jest ona z punktu widzenia globalnej gospodarki walutą o marginalnym znaczeniu.

Szukanie form inwestowania funtów zarobionych na Wyspach Brytyjskich, czy też innych mniej popularnych walut, z pewnością ma sens. Do wyboru mamy oczywiście lokaty bankowe. Niestety poziom oprocentowania wspomnianej brytyjskiej waluty w Polsce nie jest zbyt wysokie - w Londynie czy Liverpoolu znajdziemy korzystniejsze oferty. Bardziej konkurencyjna - chociaż oczywiście również dość wąska - jest oferta zagranicznych funduszy inwestycyjnych.

Jaka waluta funduszu?

Wybierając fundusz, który przyjmuje wpłaty np. w funtach, warto sprawdzić czy rzeczywiście inwestuje on w brytyjskie akcje i obligacje, czy też może po prostu przyjmuje wpłaty w tej walucie. W pierwszym przypadku mamy pewność, że nie ponosimy dodatkowego ryzyka kursowego wynikającego stąd, że waluta inwestycyjna funduszu jest inna niż waluta wpłaty. W drugim przypadku dodatkowo musimy brać pod uwagę poziom kursu np. funta do dolara czy euro, jeśli w portfelu funduszu znajdą się papiery w tych walutach. Oczywiście fundusze mogą zabezpieczać się przed ryzykiem kursowym jednak nie mają takiego obowiązku i z reguły nie robią tego w zbyt szerokim zakresie.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: