eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Dla kogo kredyt hipoteczny z dopłatą do odsetek?

Dla kogo kredyt hipoteczny z dopłatą do odsetek?

2007-01-24 11:41

Przeczytaj także: SKOKi: kredyt mieszkaniowy z dopłatą


Gołym okiem widać więc, że kupno mieszkania w tych cenach w jednym z dużych miast wojewódzkich w zasadzie jest niemożliwe, dla osób, które chciałyby z dopłat skorzystać. Ceny rynkowe rażąco odbiegają od wskaźników wartości odtworzeniowej. Natomiast nie powinno być większych problemów ze zmieszczeniem się w podanym limicie w przypadku budowy domów jednorodzinnych.

Wykorzystanie ustawy przy kupnie domu

Na rynku wtórnym ceny są często wyższe niż na pierwotnym i dlatego może pojawić się problem z kupieniem domu w cenie mieszczącej się w podanym wyżej limicie. A jeśli dodamy do tego konieczność znalezienia domu, którego powierzchnia użytkowa nie przekraczałaby 140 metrów kwadratowych, to poszukiwania mogą być bardzo długie (przecież taki dom musi też spełniać oczekiwania kupców co do lokalizacji, wyglądu przynajmniej bryły budynku, standardu wykończenia).

Nawet jeśli uda się przezwyciężyć wszystkie te problemy, to pojawi się jeszcze jeden. W cenę domu zostanie wliczona powierzchnia działki, na której on stoi – bo do umowy sprzedaży dołączony zostanie jeden akt notarialny dla domu i działki – co może podnieść cenę metra domu powyżej wymaganej wartości odtworzeniowej. Jeśli nawet 100-metrowy dom razem z 1000-metrową działką uda się kupić za 300 tys. PLN, co – w szczególności wokół dużych miast – nie jest ceną wygórowaną, to i tak nie zmieścimy się w żadnym z limitów, chyba że nieruchomość byłaby położona na terenie Warszawy. Ale wtedy cena byłaby o wiele większa.

Cóż zatem pozostaje? Czekanie. Pojawiły się już opinie, że Ministerstwo Gospodarki będzie zabiegać o nowelizację ustawy i zmieni w niej zapis, tak aby ceny nabywanych nieruchomości mogły być o 30 proc. wyższe od wartości odtworzeniowej. Innym wyjściem jest także cierpliwe szukanie domów leżących na mniejszych działkach. Takie możemy znaleźć kupując np. segmenty lub bliźniaki, z tym że raczej nie od deweloperów, a raczej domy gotowe, w słabym stanie technicznym, a więc najczęściej bardzo już zniszczone. Mówiąc krótko – nadające się do kapitalnego remontu.

Wykorzystanie ustawy przy budowie domu

Właśnie w tym wariancie z ustawy uda się skorzystać najpełniej, zwłaszcza w tych województwach, gdzie wskaźniki odtworzeniowe przekraczają 2400 złotych, ponieważ w takiej cenie uda się postawić dom w “standardzie deweloperskim”, czyli w takim, w którym bez problemu odbierzemy decyzję zezwalającą na zasiedlenie domu. W tym limicie wciąż powinno się udać zbudować dom nawet korzystając z usług firm budowlanych, które doliczają swoje marże i do kosztów materiałów i do robocizny. Budując dom metodą gospodarczą ze zmieszczeniem się w kwocie 2400 złotych za metr kwadratowych, nie powinno być większego problemu. Oczywiście wszystko jest kwestią użytych materiałów i stopniem skomplikowania samego budynku, ale jeśli nie będziemy przesadzać z jakością materiałów, jest to perspektywa jak najbardziej realna.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: