eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wnioski o 300+ na zakup szkolnej wyprawki można składać od 1 lipca

Wnioski o 300+ na zakup szkolnej wyprawki można składać od 1 lipca

2024-06-19 14:01

Wnioski o 300+ na zakup szkolnej wyprawki można składać od 1 lipca

Wnioski o wyprawkę szkolną można składać od 1 lipca ©  Bruno z Pixabay

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o świadczenie na zakup szkolnej wyprawki. 300 zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością - do 24 roku życia.

Przeczytaj także: "Dobry Start" - wnioski od 1 lipca

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Komu przysługuje dofinansowanie do szkolnej wyprawki?
  • Jak i od kiedy można składać wnioski o 300+?


Dofinansowanie z tytułu programu "Dobry start" przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat.
To są pieniądze, które rodzice mogą dostać raz w roku na zakup podręczników, zeszytów, czy przyborów szkolnych - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje, że, jak co roku pieniądze można dostać na dziecko w wieku od 7 do 20 lat, które się uczy. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostają 300 zł do 24 roku życia.
Wypłata pieniędzy nie jest zależna od wysokości dochodu rodziny – wyjaśnia Kowalska-Matis. - Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów – dodaje.

fot. Bruno z Pixabay

Wnioski o wyprawkę szkolną można składać od 1 lipca

Pieniądze można dostać na dziecko w wieku od 7 do 20 lat, które się uczy. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostają 300 zł do 24 roku życia.


Jednocześnie rzeczniczka wyjaśnia, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. Albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.

Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać od 1 lipca do końca listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane takie jak: prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.

Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o 300 plus jest aplikacja mZUS, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy nie posiadają konta na PUE ZUS wniosek o świadczenie 300 plus, mogą złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Nieco statystyk: (1.07.2023-7.03.2024)

W ramach poprzedniej edycji programu w całym kraju rodzice wysłali 3,3 mln wniosków o wyprawkę szkolną, na które ZUS wypłacił 1,4 mld zł .

Dolnośląscy rodzice wysłali 249 tys. wniosków, na które ZUS wypłacił im: 100,9 mln zł.
  • Pieniądze wypłacone przez Wrocławski oddział ZUS: 21,2 mln, w tym 8,6 mln w samym powiecie wrocławskim.
  • Pieniądze wypłacone przez Wałbrzyski oddział ZUS: 3 mln zł, w tym 1,7 mln zł w samym powiecie wałbrzyskim.
  • Pieniądze wypłacone przez Legnicki oddział ZUS: 3,4 mln zł, w tym 2 mln zł w samym powiecie legnickim.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: