eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 14. emerytura do wypłaty już w sierpniu

14. emerytura do wypłaty już w sierpniu

2022-07-07 13:41

14. emerytura do wypłaty już w sierpniu

14. emerytura już w sierpniu © vivoo - Fotolia.com

Zakład ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wypłaty czternastej emerytury ruszą już 25 sierpnia. "Czternastka" przysługuje z urzędu, nie trzeba składać o jej wypłatę żadnych wniosków.

Przeczytaj także: 14. emerytura tylko dla żyjącego emeryta i rencisty

Czternasta emerytura zostanie wypłacona 9 milionom emerytów, rencistów i innych osób, które mają wypłacane świadczenia długoterminowe.
ZUS przeleje czternastki aż dla 8,1 mln. Dostana je także ubezpieczeni w innych instytucjach np. w KRUS - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak dodaje rzeczniczka, prawo do świadczenia głównego będzie sprawdzone na 24 sierpnia, czyli na dzień poprzedzający pierwsze wypłaty.

Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego i wyniesie 1217,98 zł.
Według naszych szacunków wypłatę w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. Osobom, które dostają od nas comiesięczne wypłaty między 2900 zł a 4188,44 zł - czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł – wyjaśnia Kowalska-Matis.

14. z ZUS będą wypłacone: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

fot. vivoo - Fotolia.com

14. emerytura już w sierpniu

14. z ZUS będą wypłacone: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.


Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób, które dostają zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu.

Z kolei osoby ubezpieczone w KRUS, które dostają swoje wypłaty rzadziej niż raz na miesiąc – „czternastkę” otrzymają w październiku.
Ta dodatkowa wypłata nie podlega zajęciu przez komornika. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na "czternastkę" może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS

Przeczytaj także: 14 emerytura 2021 bez wniosku 14 emerytura 2021 bez wniosku

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: