eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 14 emerytura 2021 bez wniosku

14 emerytura 2021 bez wniosku

2021-09-09 12:04

14 emerytura 2021 bez wniosku

Wypłata czternastej emerytury z urzędu © fot. mat. prasowe

Czternasta emerytura zostanie wypłacona już w listopadzie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja emerytów, że nie trzeba składać żadnego wniosku o jej wypłatę.

Przeczytaj także: 14. emerytura w wysokości 2650 zł brutto już we wrześniu

14, dodatkowa emerytura, jest wypłacana z urzędu. Otrzyma ją razem ze świadczeniem za listopad każda osoba, która na dzień 31 października 2021 r. będzie miała prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Ile wyniesie „czternastka”


Wysokość 14. emerytury, co do zasady, wynosi 1250,88 zł. Nie wszyscy otrzymają ją w pełnej kwocie.
Zgodnie z przepisami pełną kwotę „czternastki” otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają to dodatkowe świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Zatem jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3000 zł, to „czternastka” będzie przysługiwać w kwocie pomniejszej o 100 zł, czyli 1150,88 zł – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

fot. mat. prasowe

Wypłata czternastej emerytury z urzędu

Świadczenie jest wypłacane z urzędu osobom, które spełniają warunki ustawowe do wypłaty. Nie trzeba składać wniosku o „czternastą” emeryturę.


Co ważne – osoba, której kwota emerytury, bądź renty przekroczy 4150,88 zł brutto, nie będzie miała czternastej emerytury.

Nie trzeba składać wniosku


Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: