eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 14. emerytura tylko dla żyjącego emeryta i rencisty

14. emerytura tylko dla żyjącego emeryta i rencisty

2021-11-10 11:36

14. emerytura tylko dla żyjącego emeryta i rencisty

14. emerytura tylko dla żyjącego emeryta i rencisty © p

Czternasta emerytura wypłacana jest tylko żyjącym emerytom i rencistom - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tego dodatkowego świadczenia nie dostanie rodzina po śmierci osoby uprawnionej.

Przeczytaj także: 14 emerytura 2021 bez wniosku

Dodatkowa emerytura, a taką jest czternastka, nie może być wypłacona na zasadach świadczenia niezrealizowanego. Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone.
Jeżeli np. członek naszej rodziny zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił przysługującego mu za ten miesiąc świadczenia np. emerytury lub renty, ponieważ otrzymał informację o zgonie tej osoby, to niezrealizowaną wypłatę za listopad możemy przekazać uprawnionym członkom rodziny tej osoby - na ich wniosek - informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wypłata świadczenia niezrealizowanego odnosi się wyłącznie do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta.
Inaczej jest w przypadku dodatkowych świadczeń, które wypłacane są w postaci trzynastej czy czternastej emerytury. Te wypłaty nie należą się najbliższej rodzinie zmarłego – wyjaśnia rzeczniczka.

14. emerytura tylko dla żyjącego emeryta i rencisty

Dodatkowa 14. przysługuje jednak tylko tym emerytom i rencistom, którzy żyją w chwili odbioru pieniędzy.


Łączny koszt wypłaty czternastych emerytur to jest ponad 11 mld zł. To dodatkowe świadczenie otrzyma w sumie ponad 9 mln osób, w tym prawie 8 mln w pełnej wysokości. Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Trafi ona do uprawionych wraz z wypłatą świadczenia za listopad.

Tzw. czternastka w 2021 r. to kwota najniższej emerytury, czyli 1250,88 zł brutto. Przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone. Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają te osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Ustala się wówczas różnicę między kwotą 1250,88 zł, a kwotą o jaką świadczenie przekracza 2900 zł. Świadczenie jest opodatkowane i oskładkowane na ogólnych zasadach, a także nie będą z niego dokonywane potrącenia i egzekucje.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: