eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek IPO w Europie w I kw. 2022 roku z dużymi spadkami

Rynek IPO w Europie w I kw. 2022 roku z dużymi spadkami

2022-04-29 09:20

Rynek IPO w Europie w I kw. 2022 roku z dużymi spadkami

Duży spadek aktywności na europejskim rynku IPO © moomsabuy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W I kwartale 2022 roku miał miejsce duży spadek aktywności na europejskim rynku IPO. Przeprowadzono jedynie 28 debiutów, a ich wartość była o 88% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniosła 2,7 mld euro - wynika z najnowszego raportu "IPO Watch Europe" przygotowanego przez firmę doradczą PwC. W Warszawie przeprowadzono tylko 5 IPO, wszystkie na rynku NewConnect, a ich łączna wartość wyniosła 3,5 mln euro.

Przeczytaj także: IPO na świecie w I kw. 2022 roku. Widać spowolnienie

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jaka była liczba i wartość IPO na europejskich giełdach w I kwartale 2022 roku?
  • Ile IPO przeprowadzono w Warszawie?
  • Jakie były największe IPO w Europie?


Podsumowanie I kwartału 2022 r. na GPW w Warszawie


W pierwszym kwartale 2022 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 5 IPO, wobec 8 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wszystkie z nich miały miejsce na NewConnect, a łączna wartość przeprowadzonych ofert wyniosła jedynie 16 mln zł (3,5 mln euro), co oznacza spadek o 99,1% w porównaniu do 2021 r., kiedy to odnotowano 8 IPO o łącznej wartości 1,8 mld zł (394,6 mln euro). Warto zaznaczyć, że zeszłoroczne statystyki zdominowało IPO Huuuge, INC. o wartości 1,7 mld zł.

Największym debiutem na warszawskim parkiecie (na NewConnect) w pierwszym kwartale 2022 roku była oferta spółki z branży medycznej SDS Optic o wartości 11 mln zł (2,4 mln euro). Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio producentowi gier komputerowych Road Studio (oferta o wartości 2 mln zł) oraz Eco5Tech – spółce z sektora property technology (oferta o wartości 1,9 mln PLN).

Podsumowanie europejskiego rynku ofert pierwotnych w I kwartale 2022 r.


Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, w pierwszym kwartale 2022 roku łączna wartość IPO w Europie wyniosła zaledwie 2,7 mld euro i spadła w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku aż o 88%. Odnotowano jedynie 28 debiutów (wobec 89 w I kwartale 2021 r.). Największym rynkiem pod względem wartości IPO w pierwszym kwartale 2022 r. okazała się giełda w Norwegii - Oslo Børs z łączną wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 886 mln euro. Zaraz za nią za uplasowała się Borsa Italiana (769 mln euro), a na miejscu kolejnym London Stock Exchange (459 mln euro).

Największym IPO w Europie była oferta spółki Var Energi ASA (776 mln euro) na norweskiej Oslo Børs. Na pozostałych miejscach uplasowały się Technoprobe SpA (oferta o wartości 713 mln euro, przeprowadzona na giełdzie w Włoszech) oraz 468 SPAC II SE (debiut na Deutsche Börse z ofertą o wartości 210 mln euro).

Spadek aktywności w zakresie IPO w 2022 roku, w skali Europy ale również globalnie, był przewidywany i spodziewany już w ostatnich miesiącach poprzedniego, rekordowego, roku. Pogarszające się uwarunkowania ekonomiczne i perspektywy gospodarcze pogłębił dodatkowo wybuch wojny w Ukrainie.
W związku z tym nie należy spodziewać się dużych transakcji, w szczególności w Polsce i krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej, wcześniej niż w drugiej połowie 2022 r., a być może dopiero w przyszłym roku. Jednocześnie wielu emitentów traktuje obecne zawirowania jako okres przejściowy i coraz częściej planuje debiut giełdowy z horyzontem 2-4.letnim. W skali globalnej spadek aktywności w zakresie IPO był również bardzo widoczny, ale dzięki relatywnie wysokiej aktywności w regionie Azji i Pacyfiku, w pierwszym kwartale 2022 r. na wszystkich światowych rynkach łącznie odnotowano nieco mniejsze załamanie aktywności niż w Europie (72% spadek wartości oraz 61% spadek łącznej liczby IPO w ujęciu globalnym). Warto zauważyć że w dalszym ciągu liczba i wartość debiutów w pierwszym kwartale była większa niż w analogicznych okresach w latach 2019 i 2020 – mówi Bartosz Margol, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Polska.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO w I kw. od 2018* r.

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, w pierwszym kwartale 2022 roku łączna wartość IPO w Europie wyniosła zaledwie 2,7 mld euro i spadła w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku aż o 88%.


fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2017*

Odnotowano jedynie 28 debiutów (wobec 89 w I kwartale 2021 r.).


O raporcie IPO Watch Europe
Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Turcji, Serbii i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

Począwszy od raportu za II kwartał 2019 roku IPO Watch Europe obejmuje wyłącznie oferty o wartości powyżej 5 mln USD. Dla zapewnienia porównywalności, dane za poprzednie okresy prezentowane w raporcie IPO Watch Europe zostały odpowiednio przekształcone. Komentarz do rynku polskiego omawia wszystkie debiuty na rynku w Warszawie, niezależnie od ich wartości.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: