eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Surowce znowu tanieją

Surowce znowu tanieją

2006-09-20 09:44

Przeczytaj także: Niepewność panuje na rynkach akcji


Publikacja raportu o dynamice produkcji i jej cenach nie miała wpływu na rynek. Co prawda dynamika produkcji (+12,5 proc.) wzrosła mniej niż oczekiwano (14,7 proc.), ale jednak dwucyfrowy wzrost trudno uznać za ślamazarny. Ceny produkcji też wzrosły mniej niż prognozowano (3,4 proc. zamiast 3,6 proc.), co było dobrą dla rynków informacja. Po południu dane z USA wzmocniły euro, a to automatycznie pomogło złotemu. Zresztą w tym momencie forint tracił już tylko 0,6 procenta w stosunku poniedziałkowego zamknięcia. Dopiero wieczorny zwrot na rynku EUR/USD i umocnienie dolara do euro umożliwiło bykom wygranie tej batalii i kursy EUR/PLN oraz USD/PLN wzrosły. Jednak takie osłabienie w tak trudnej sytuacji źle o złotym nie świadczy.

Dzisiejszy przetarg obligacji pięcioletnich może wpłynąć na rynek walutowy, ale tylko wtedy, gdyby popyt był zaskakująco mały (to jest bardzo mało prawdopodobne). Sukces tego przetargu jest już zawarty w kursach walut. Odbędzie się też posiedzenie rządu w sprawie budżetu, co może wpłynąć zarówno na złotego jak i na akcje, ale wynik tego posiedzenia nie będzie znany w czasie trwania sesji. Trudno też zakładać, że za pierwszym razem uda się przyjąć projekt budżetu, więc nie wykluczam lekkiego osłabienia złotego.

Na rynku akcji indeksy zarówno na Węgrzech jak i w Polsce spadały, ale w Polsce na początku sesji były to spadki niewielkie i uzasadnione niepewnym zachowaniem rynków Eurolandu. Jednak po publikacji zaskakująco złego indeksu koniunktury instytutu ZEW, kiedy inwestorzy w Europie zaczęli sprzedawać akcje i u nas indeksy ruszyły na południe. Bardzo słabo zachowywała się KGHM, której szkodził spadek ceny surowca. Zakończenie było umiarkowanie negatywne, co w żadnym wypadku nie zapowiada rozpoczęcia przeceny.

Dzisiaj jednak mamy problem, bo ceny ropy spadły we wtorek (i to mocno) dopiero po zakończeniu naszej sesji. Nasz sektor surowcowy zdecydowanie tego spadku nie zdyskontował, więc gdyby dzisiaj cena ropy nadal się osuwała to spółki paliwowe będą ciążyły indeksowi WIG20. Warto jednak zauważyć, że indeks cenowy testuje szczyt wszech czasów, a MidWig już na początku września pobił rekord wszechczasów i od tej pory ciągnie rósł. Nauka jest prosta – na razie trzeba się trzymać z daleka od dużych spółek i wypatrywać rodzynek wśród małych spółek.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Czy czeka nas recesja w USA?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: