eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane zaleją rynki finansowe

Dane zaleją rynki finansowe

2006-08-31 10:04

Przeczytaj także: Komunikat FOMC nie zaskoczył rynków


Po publikacji danych GUS złoty zaczął się jednak umacniać. Okazało się, że PKB w 2 kwartale 2005 wzrósł o 5,5 proc. (prognoza mówiła o wzroście o 5,4 proc.), a inwestycje o 14,4 proc. To bardzo dobre dane sygnalizujące, że gospodarka się rozpędza, więc nic dziwnego, że wzmocniły naszą walutę. Nie było to jednak wzmocnienie duże, co rodziło podejrzenie, że kursy walut zaczną znowu rosnąć i tak się rzeczywiście stało, a pomagał w trendzie spadający kurs EUR/USD. Dopiero dane z USA osłabiając dolara pomogły w odrabianiu strat.

Decyzja RPP o pozostawieniu stóp bez zmian niczego nie zmieniła, bo od dawna wiadomo było, że Rada stóp nie zmieni, więc nikogo taka decyzja zaskoczyć nie mogła. Konferencja prasowa po posiedzeniu nie była najmniejszym impulsem dla rynku walutowego. Dzień zakończył się wzmocnieniem złotego, co jednak może być reakcją techniczną i odwrotem kursu EUR/PLN spod ważnego oporu. Może się jednak okazać, że jesteśmy świadkami tworzenia formacji odwróconej głowy z ramionami zapowiadającej poważniejsze osłabienie złotego. To jednak przyszłość, a w czwartek nadal będziemy podążali za kursem EUR/USD.

WGPW rozpoczęła w środę dzień zwyżką, co było normalną i oczekiwaną konsekwencją wtorkowego wzrostu indeksów, I tym razem słabość rynku surowców nie miała większego wpływu na rynek naszych akcji. Wręcz przeciwnie, to KGHM była liderem zwyżki. Jest to zapewne gra spekulacyjna przed terminem zmiany prognoz spółki. Publikacja danych GUS nie miała z początku wpływu na rynek, ale z całą pewnością umocniła fundamentalną podstawę wzrostów. Widać to było po reakcji rynku na zwiększenie skali zwyżek w Eurolandzie, kiedy nasze indeksy natychmiast mocniej ruszyły na północ.

Wzrost indeksów był umiarkowany, a obrót całkiem już sensowny, chociaż jeszcze nie charakterystyczny dla hossy. Poza tym wygenerowane zostały sygnały kupna, które właśnie wzrost obrotów wzmocnił. Dzisiaj olbrzymia ilość danych makro publikowanych na świecie może popchnąć rynki w dowolnym kierunku. Rano rosły ceny surowców, co, jeśli ten trend się utrzyma, powinno naszemu rynkowi pomagać. Uwaga jednak na miedź, bo robotnicy w chilijskiej kopalni Escondida mają głosować nad nową ofertą właścicieli i podobno jest olbrzymia szansa, że w piątek lub sobotę wrócą do pracy. Gdyby tak się stało to byki straciłyby pretekst do podnoszenia ceny tego surowca, a to mogłoby zaszkodzić KGHM. Co prawda ostatni dzień miesiąca może nadal pomagać akcjom (window dressing), ale u nas zazwyczaj w takim okresie fundusze pilnują się nawzajem, co paraliżuje handel. Jednak jeśli dane ze świata nie wywołają u nas dużego spadku indeksów to każdy inny wynik sesji nie zmieni tego, że obowiązuje sygnał kupna.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Surowce znowu tanieją Surowce znowu tanieją

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: