eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 14-18.08.06

Rynek walutowy 14-18.08.06

2006-08-18 18:23

Przeczytaj także: Rynek walutowy 07-11.08.06


Jeszcze kilka miesięcy temu mieszanka słabych danych ze Stanów oraz poprawy wyników w Eurolandzie spowodowałby wzrost kursu EURUSD co najmniej o kilka figur. Pamiętać jednak należy, że rynek znaczną część ruchów gospodarczych wycenia już ze znacznym wyprzedzeniem, a stale utrzymujący się optymizm, co do europejskiej gospodarki sprawia, że znacznie większe ryzyko istnieje po stronie negatywnego zaskoczenia.

Na koniec tygodnia kurs EURUSD wzrósł w okolice 1,28, czyli w niecały 1% od zeszłotygodniowego zamknięcia, a majowe szczyty 1,2950 wydają się stanowić silną barierę powstrzymującą EURUSD przed dalszymi wzrostami. Dodatkowo spowalniająca amerykańska gospodarka może przełożyć się również na korektę wyników co do zachowania się koniunktury Eurolandu, co sugeruje, że potencjał zwyżkowy EURUSD wydaje się być już w znacznym stopniu wyczerpany.

W tym miejscu warto również wrócić do zachowania się globalnych rynków akcyjnych, gdzie inwestorzy pewnym momencie mogą zorientować się, że podstawy fundamentalne nie zachęcają do dalszego kupowania akcji a co za tym idzie rozsądnym byłoby poszukiwanie alternatywnych źródeł inwestycji, gdzie rynek obligacji w takich momentach wydaje się być jednym z częściej wybieranych.

W tym miejscu widzę wiec długoterminową silę amerykańskiego dolara (perspektywa roku), gdzie rozpoczęcie procesu obniżek spowoduje spadek rentowności a co za tym idzie wzrost cen, gdzie ewentualny zysk w skali rocznej może okazać się znacznie wyższy niż tylko 4-5% procentowy kupon.

Jak więc na taką sytuację zareaguje polska waluta, którą rozpatrywać należy jako składową globalnego rynku przez wielu inwestorów uważana jako kolejna waluta regionów rozwijających się? Czynniki fundamentalne mogą mieć w tym wypadku niewiele do powiedzenia, a ewentualny spadek skłonności do podejmowania ryzyka przełoży się również na osłabienie naszego regionu. Dlatego uważam, że poziomy w okolicach 3,86 na EURPLN oraz 3,00 na USDPLN wydają się atrakcyjne do dokonania tak krótko jak i średnioterminowych zakupów.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06 Rynek walutowy 11-15.09.06

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Brak zdecydowania na rynku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: