eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 14-18.08.06

Rynek walutowy 14-18.08.06

2006-08-18 18:23

Przeczytaj także: Rynek walutowy 07-11.08.06


Tak jak wspomniałem wcześniej niższa od oczekiwań okazała się również produkcja przemysłowa, która w lipcu wzrosła zaledwie o 0,4% m/m (rynek liczył na 0,5%, w czerwcu mieliśmy 0,8%). Kolejny miesiąc z rzędu spadła również aktywność inwestorów na rynku nieruchomości. Liczba noworozpoczętych inwestycji budowlanych w lipcu wyniosła 1,795 mln ( oczekiwano 1,81, w czerwcu mieliśmy 1,841), podczas gdy jeszcze na początku roku wartości te kształtowały się znacznie powyżej 2 mln.

Optymizmem na przyszłość nie napawa również liczba wydanych zezwoleń na nowe budowy, która w lipcu wyniosła 1,747 mln (oczekiwano 1,840, w czerwcu mieliśmy 1,869). W tym wypadku również koniec ubiegłego oraz początek obecnego roku przynosiły wartości przekraczające 2 mln. Wartości te sugerują, że kolejne miesiące raczej nie przyniosą nam znacznego ożywienia na rynku nieruchomości, a pamiętać trzeba, że rynek ten uważany jest jako jeden z lepiej obrazujących całą koniunkturę Stanów Zjednoczonych.

W tym miejscu powstaje, więc pytanie, czy uzasadnione jest tak optymistyczne kupowanie akcji przedsiębiorstw w momencie, w którym wyniki gospodarcze sugerują, że czekają nas gorsze miesiące? Moim zdaniem nie a ewentualna dalsza zwyżka nie powinna trwać już długo.

Zawsze jednak istnieje nadzieja (ryzyko), ze obecne słabsze wyniki są tylko przejściowe. Dlatego na pewno z baczną uwagą należy śledzić zbliżające się publikacje, gdzie w nadchodzącym tygodniu na pewno na pierwszym miejscu będą wyniki na temat sprzedaży domów tak na rynku wtórnym jak i na rynku pierwotnym, których siła oddziaływania na rynek jest zdecydowanie większa od wcześniej wspomnianych wyników noworozpoczętych inwestycji oraz wydanych zezwoleń na budowę. W tym wypadku również spodziewany jest dalszy spadek wartości.

Tempa natomiast nie zwalnia gospodarka europejska, gdzie mijający tydzień przyniósł kolejna serię pozytywnych informacji. Wzrost gospodarczy wyniósł w II kwartale 2006 roku 2,4% w skali rocznej, po wzroście o 2% w I kwartale. Wyniki te okazały się wyższe od oczekiwań rynkowych, który szacował wzrost na poziomie 2,3%. Szybsza okazała się również dynamika produkcji przemysłowej, która w lipcu wzrosła o 4,3% ( spodziewano się wzrostu o 4% r/r), a wszystko to przy wciąż spadającej inflacji, gdzie wskaźnik CPI wyniósł 2,4% o 0,1% niżej niż w czerwcu.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06 Rynek walutowy 11-15.09.06

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Brak zdecydowania na rynku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: