eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 14-18.08.06

Rynek walutowy 14-18.08.06

2006-08-18 18:23

Przeczytaj także: Rynek walutowy 07-11.08.06


Przyjrzymy się jednak, co tak właściwie się na polskim rynku wydarzyło. Gospodarka w dalszym ciągu rozwija się w szybkim tempie. Produkcja przemysłowa wrosła w lipcu o 14,6% w skali rocznej, podtrzymując wysokie tempo na przestrzeni całego roku.

Niestety lepsze wyniki gospodarcze pociągają za sobą również i negatywne następstwa, czyli wzrost inflacji. Zarówno wskaźnik cen konsumentów jak i producentów zanotował w lipcu wyższą dynamikę. Szczególnie niepokoi wzrost cen producentów, który w lipcu wyniósł aż 3,5%, podczas gdy rynek spodziewał się wartości w okolicach 3%.

Oczywiście najważniejszym miernikiem wzrostu inflacji jest dynamika cen konsumentów tzw wskaźnik CPI, który w lipcu zanotował wzrost o 1,1% (oczekiwano 0,8%, po wzroście o 0,8%), co w dalszym ciągu wychodzi znacznie poniżej celu Rady Polityki Pieniężnej.

Jednak na zachowanie się inflacji oraz ewentualne ruchy RPP należy patrzeć ze sporym wyprzedzeniem. Patrząc na wyniki cen producentów można zakładać, ze firmy znaczną część wzrostu kosztów przerzucą na finalnych odbiorców.

Dodatkowo widoczny jest również wzrost presji płacowej. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 5,6% w skali rocznej, notując kolejny miesiąc z rzędu poprawy. Tak więc również i konsumenci zaczynają odczuwać efekty wzrostu gospodarczego co spowoduje, że popyt wewnętrzny będzie wywierał dodatkową presję na wzrost cen. Tak, więc obawy, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przedsięwzięcie odpowiednich kroków wydają się być w tym miejscu w pełni uzasadnione.

Rynek spodziewa się, że pierwsze podwyżki stóp procentowych nastąpią dopiero na początku 2007 roku. Zdanie to podziela członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Czekaj, który uważa, że obecne tempo wzrostu gospodarczego nie dostarcza dodatkowych powodów do zmartwień, jednak inflacja będzie stopniowo wzrastać w kierunku celu wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

Podsumowując w sytuacji, w której światowy rynek gospodarczy wydaje się mieć za sobą najlepsze czasy a inwestorzy mogą być mniej skłonni do podejmowania nadmiernego ryzyka sprawia, że regiony krajów rozwijających się mogą nie być ulubionym miejscem na inwestowanie kapitału.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06 Rynek walutowy 11-15.09.06

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Brak zdecydowania na rynku

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: