eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse domowe: beneficjenci 500 plus narzekają najmniej

Finanse domowe: beneficjenci 500 plus narzekają najmniej

2020-09-16 13:28

Finanse domowe: beneficjenci 500 plus narzekają najmniej

Beneficjenci 500 plus nie narzekają na finanse © cegli - Fotolia.com

Od pojawienia się w naszym kraju pierwszego przypadku koronawirusa upłynęło już ponad 6 miesięcy. Ostatnie miesiące były okresem próby - nie brakowało Polaków, którzy utracili pracę, czy część wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że w tych trudnych realiach sprawy nie mają się najgorzej. 8 na 10 z nas ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą lub średnią. Warto jednak podkreślić, że dziś pesymistów w tym zakresie jest więcej aniżeli wiosną tego roku. Do grona najmniej narzekających zaliczają się m.in. beneficjenci programu 500 plus.

Przeczytaj także: Budżet domowy Polaków: jest nieźle pomimo pandemii

Jak czytamy w komunikacie z opracowanego przez Santander Consumer Bank raportu „Polaków portfel własny: czas zmian”, ponad 40 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojej obecnej sytuacji finansowej, a 42,1 proc. ocenia ją jako średnią. O „raczej złej” i „bardzo złej” kondycji ekonomicznej mówi 15,2 proc. badanych.

Dla porównania, jeszcze pod koniec 2019 roku zadowolenie ze swoich finansów wyrażało przeszło 70 proc. badanych. Nie da się zatem ukryć, że pandemia dość sporo w tym zakresie zmieniła. I wprawdzie niewątpliwie mamy dziś do czynienia z kryzysem, to jednak obecna sytuacja ma też i swoje jasne strony.
– Biorąc pod uwagę okoliczności w jakich się znajdujemy, m.in. rosnącą stopę bezrobocia, optymizmem napawa fakt, że nadal zdecydowana większość z nas nie odczuwa większych problemów finansowych. Kiedy zestawimy obecne dane z odpowiedziami ankietowanych z przełomu maja i czerwca br. opublikowanymi w raporcie „Polaków portfel własny: wyjątkowe lato” warto zauważyć, że przez cały dotychczasowy okres pandemii odsetek ankietowanych oceniających stan swoich finansów jako „dobry” nie spadł poniżej 40 proc. choć równocześnie ocen negatywnych przybyło – mówi Piotr Dolata, Członek Zarządu Santander Consumer Banku.

fot. cegli - Fotolia.com

Beneficjenci 500 plus nie narzekają na finanse

Ponad połowa rodziców pobierających świadczenie ocenia swoje finanse dobrze lub bardzo dobrze.


Na finanse domowe narzekają głównie seniorzy


Na złą sytuację materialną nadal najczęściej narzekają seniorzy. Obecnie jest to połowa osób powyżej 60 roku życia. Niezadowolenie najstarszych wzrosło o prawie 11 p.proc. w porównaniu z sytuacją z maja, gdzie 39,1 proc. z nich określiło stan swoich finansów jako „zły” lub „raczej zły”. Gorzej radzi sobie też co trzecia osoba z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (27 proc.).

Pomoc finansowa, zgodnie ze wskazaniami ankietowanych, przydałaby się też niemal co piątemu Polakowi, który nie otrzymuje świadczenia 500 plus (19 proc.) oraz większej liczbie kobiet niż mężczyzn (17 proc. w porównaniu do 13 proc.).

500 plus pomaga być optymistą


Wyniki badania dowodzą, że najmniej powodów do narzekań na stan swoich finansów mają ankietowani, którzy otrzymują świadczenie 500 plus. Ponad 51 proc. rodziców pobierających je na jedno dziecko i 57 proc. na dwoje lub więcej ocenia swoją sytuację „bardzo dobrze” lub „raczej dobrze”. Zadowoleni są też badani z wykształceniem wyższym (63 proc.) oraz prawie połowa mężczyzn (48 proc.). Co ciekawe, ze wszystkich grup wiekowych najlepiej wydają się radzić sobie osoby w przedziale 18-29 lat. Ponad 64 proc. z nich nie narzeka na stan swoich portfeli.

– Poprawa nastrojów finansowych wśród najmłodszych ankietowanych to duża zmiana w porównaniu do sytuacji z maja br., gdzie niespełna 36 proc. oceniło swoją sytuację jako dobrą – podkreśla Piotr Dolata z Santander Consumer Banku. – Może to mieć związek z zakończeniem lockdownu, który doprowadził wielu młodych ludzi do czasowej bądź stałej utraty dochodów w związku z zamknięciem miejsc zatrudnienia takich jak galerie handlowe czy lokale gastronomiczne.

Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – czas zmian” przeprowadzone zostało na zlecenie Santander Consumer Banku - banku od kredytów oferującego m.in. kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu, przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) na reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłej populacji Polski wynoszącej (N=1100 osób). Badanie realizowane było w dniach 17-21 sierpnia br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: budżet domowy, finanse domowe

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: