eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Budżet domowy Polaków: jest nieźle pomimo pandemii

Budżet domowy Polaków: jest nieźle pomimo pandemii

2020-07-23 09:24

Budżet domowy Polaków: jest nieźle pomimo pandemii

Polacy zaskakująco dobrze oceniają stan swoich finansów © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z deklaracji Polaków wynika, że pomimo pandemii ich budżet domowy wcale nie prezentuje się najgorzej. Z opracowanego przez Santander Consumer Bank raportu "Polaków portfel własny: wyjątkowe lato" wynika, że blisko połowa z nas ocenia swoją sytuację finansową jako średnią, a co trzeci uważa ją za dobrą. Problemy natury ekonomicznej dotykają co 10. z badanych, a w najgorszym położeniu są seniorzy.

Przeczytaj także: Budżet domowy Polaka, czyli oszczędzanie przez okrągły rok

Rynek pracy już odczuł skutki pandemii. Wyraźnie obrazują to dane GUS, z których wynika, że w okresie od marca do maja 2020 roku stopa bezrobocia w naszym kraju podniosła się 5,2 proc. aż do 6,1 proc. Deklaracje Polaków, zebrane na potrzeby opracowanego przez Santander Consumer Bank raportu "Polaków portfel własny: wyjątkowe lato" wskazują jednak, że pomimo pogorszenia wskaźników dotyczących bezrobocia nasze oceny własnej sytuacji finansowej nie pikują.

Blisko co trzeci z badanych (32,3 proc.) wskazuje, że jego kondycja ekonomiczna jest dobra, przeszło 10 proc. uważa ją za bardzo dobrą, a 45,8 proc. za średnią. Jedynie co 10. z badanych ma poważne wątpliwości co do stanu swojego budżetu domowego, wskazując, że jego sytuacja w tym zakresie jest zła” i „bardzo zła”.

fot. mat. prasowe

Jak oceniamy obecnie własną sytuację finansową?

Prawie połowa Polaków określa swoją sytuację finansową jako średnią.


– W marcu, czyli na samym początku pandemii, swoją sytuację jako średnią określiło nieznacznie mniej, bo 41 proc. respondentów. Niemal tyle samo osób, ile obecnie, mówiło o niej jako o złej - 11 proc. Widać więc, że mimo coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej nastroje Polaków wciąż są niezłe. Być może realne odzwierciedlenie skutków kryzysu w ocenie własnej sytuacji finansowej będzie lepiej widoczne za jakiś czas, na przykład, kiedy skończy się wsparcie rządowe dla przedsiębiorców realizowane w ramach kolejnych edycji tarczy antykryzysowych – mówi Piotr Dolata, członek zarządu Santander Consumer Banku.

Stan swojego budżetu domowego najlepiej oceniają 30-latkowie. Prawie 18 proc. z nich uważa swoją sytuację finansową za bardzo dobrą, a ponad 40 proc. za raczej dobrą. Niemal równie pozytywne deklaracje płyną z pokolenia 50-latków. Z sytuacji materialnej najbardziej zadowolona jest większość osób z wykształceniem wyższym (54,4 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast, takich jak Katowice, Wrocław czy Gdańsk. W badaniu Santander Consumer Banku widać również, że praca na etat wciąż jeszcze pozwala przechodzić ten kryzys w nie najgorszej kondycji finansowej – niemal dwie trzecie zatrudnionych na umowę o pracę ocenia ją raczej dobrze lub bardzo dobrze, w przypadku pracujących w ramach innej formy zatrudnienia odsetek ten spada do 33 proc.

fot. mat. prasowe

Jak oceniamy obecnie własną sytuację finansową - wg wieku

Najbardziej zadowolone są osoby po 30. roku życia.


Kłopoty w budżecie domowym są bardziej odczuwalne w przypadku osób posiadających dzieci - 12,4 proc. z nich ocenia swoją sytuację jako raczej złą, a 1,5 proc. jako bardzo złą. Wśród osób bezdzietnych jest to odpowiednio 8,6 proc. i 0,4 proc. W przypadku ocen bardzo pozytywnych ta proporcja się odwraca – (7,6 proc. wskazań rodziców i 11,2 proc. ankietowanych nieposiadających dzieci).

W najgorszych nastrojach są seniorzy i młodzi dorośli


Z badania Santander Consumer Banku wynika, że w najgorszej sytuacji podczas epidemii znaleźli się seniorzy. Na niezadowolenie ze swojego budżetu domowego narzeka prawie 40 proc. Polaków powyżej 60. roku życia. Kryzys dotyka też osoby najmłodsze w wieku 18-29 lat. Prawie 13 proc. z nich ocenia swoją sytuację za złą lub bardzo złą.

fot. mat. prasowe

Jak oceniamy obecnie własną sytuację finansową - wg zatrudnienia

Swój budżet domowy najlepiej oceniają osoby zatrudnione w oparciu o stałą umowę.


– W listopadzie ubiegłego roku prawie 80 proc. badanych z najmłodszej grupy wiekowej wyrażało zadowolenie ze stanu swoich finansów. Obecnie ten odsetek wynosi niespełna 36 proc. Może mieć to związek ze zmniejszoną pomocą ze strony rodziców lub z czasową bądź stałą utratą dochodów podczas lockdownu. To właśnie wśród młodych Polaków popularniejsze są inne niż umowa o pracę formy zatrudnienia na przykład w gastronomii lub galeriach handlowych – dodaje Piotr Dolata, członek zarządu Santander Consumer Banku.

Na stan swojego portfela narzeka co piąty mieszkaniec średniego miasta, takiego jak Kielce, Radom czy Zabrze (prawie 20 proc.) oraz osoby z wykształceniem średnim (ponad 13 proc.).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: budżet domowy, finanse domowe

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: