eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatność kartą czy gotówką? Jakie sposoby płatności wybieramy na wakacje?

Płatność kartą czy gotówką? Jakie sposoby płatności wybieramy na wakacje?

2020-02-25 11:32

Płatność kartą czy gotówką? Jakie sposoby płatności wybieramy na wakacje?

Pieniądze © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie obrót bezgotówkowy i nowoczesne sposoby płatności cieszą się coraz to większym powodzeniem, to jednak okazuje się, że w niektórych sytuacjach ciągle króluje gotówka. Dobrym tego przykładem są Polacy na wakacjach. Z analizy przeprowadzonej przez serwis KAYAK.pl wynika, że w czasie urlopu wolimy płacić w lokalnej walucie. Na drugą pod względem popularności płatność kartą decyduje się zdecydowanie mniejsza rzesza turystów.

Przeczytaj także: Płatność kartą i gotówką za 10 lat odejdą do lamusa?

Na potrzeby badania dotyczącego najchętniej wybieranych podczas urlopu sposobów płatności KAYAK.pl zebrał opinie przeszło 25 000 respondentów reprezentujących 24 kraje w tym 1000 osób z Polski.

Wskazania Polaków pokazały, że podczas wakacji najchętniej płacą gotówką. Takiej odpowiedzi udzieliło 53% kobiet i 43% mężczyzn. Drugim najpopularniejszym sposobem płatności na urlopie jest płatność kartą debetową lub kredytową, którą wybiera odpowiednio 22% i 20% ankietowanych z naszego kraju.

Jednocześnie okazuje się, że nie tylko Polacy hołdują tradycyjnym sposobom płatności - wśród wszystkich 24 ankietowanych krajów gotówkę wybiera 38% badanych. Najliczniejszą reprezentacją mogą pochwalić się Niemcy i Austria (58%). Są też kraje, w których banknoty i bilon odeszły już do lamusa na rzecz „plastiku” - Francuzi i Norwegowie najrzadziej sięgają po gotówkę, a w przeprowadzanych przez nich transakcjach zdecydowanie dominuje płatność kartą.
„Choć płatność kartą kredytową jest drugą najpopularniejszą metodą wśród wszystkich badanych krajów (30%), Polacy znajdują się w gronie najbardziej sceptycznych narodowości względem tej formy finansowania wakacji. Raczej niechętnie płacą też za wakacje w ratach, co może wskazywać, że wolą uniknąć późniejszej konieczności spłacania odsetek za wakacyjne szaleństwa” - komentuje Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl.

fot. mat. prasowe

Jaką opcję płatności zazwyczaj stosujesz podczas wakacji?

Blisko połowa ankietowanych przyznaje, że na zagranicznych wakacjach płaci gotówką


Co ciekawe, Polacy są wśród narodowości, które mają najmniej oporów przed nowinkami technologicznymi i zaczynają przekonywać się do płatności aplikacjami. Podczas gdy światowa średnia to zaledwie 4%, w Polsce już 7% ankietowanych najchętniej płaci telefonem. Częściej zdarza się to tylko w przypadku Ukraińców (10%).

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze opcje płatności podczas wakacji

Przywiązanie Polaków do gotówki jest większe aniżeli wśród przedstawicieli innych państw


UWAGI:
Ankieta została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 25 200 osób z 24 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 2 do 18 stycznia 2020 poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 1000 ankietowanych Polaków w wieku od 18 do 65 lat z uwzględnieniem wieku, płci i położenia geograficznego.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: