eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zyskowne nieruchomości

Zyskowne nieruchomości

2006-07-20 00:04

Przeczytaj także: Rynek kredytów hipotecznych IX 2016


Deweloperzy, choćby z uwagi na brak planów zagospodarowania przestrzennego, nie nadążają z uzupełnianiem niedoboru. Jeśli już uda im się zdobyć atrakcyjną działkę np. w Warszawie często wolą zbudować tam drogie mieszkania o wyższym standardzie. W Polsce co roku oddaje się do użytku nieco ponad 100 tys. mieszkań - mimo deklaracji kolejnych ekip rządzących tendecja od kilku lat jest spadkowa. Nie pomogło wspieranie kredytem Pola (okazał się fiaskiem), nie pomoże najprawdopodobniej tzw. kredyt Stycznia (budżet ma dopłacać do odsetek rodzinom kredytującym zakup małych mieszkań).

Małe zawsze w cenie

Jak kupić mieszkanie które będzie drożeć? Przede wszystkim powinno być wykonane w solidnej technologii - najlepiej nowe lub kilkuletnie, lecz także w starej, wyremontowanej kamienicy. Z pewnością nie w bloku z wielkiej płyty, bo za 5-10 lat nie uzyskamy zadowalającej ceny. Mieszkania w tego typu blokach będą coraz droższe w eksploatacji.

Najważniejsza jest jednak lokalizacja - dobra komunikacja, dużo zieleni, atrakcyjna okolica. To zawsze będzie w cenie. Najlepszą relację przychodu z wynajmu do ceny uzyskamy w przypadku mieszkań 2-pokojowych. Na takie mieszkania jest także największy popyt chociaż z czasem na popularności zyskają mieszkania większe (w niektórych krajach UE średnia powierzchnia mieszkania jest dwa razy większa niż w Polsce).

Wszystko na kredyt

Mieszkanie należy w całości sfinansować kredytem. Nawet wówczas, gdy mamy w kieszeni gotówką na zakup całości czy znaczniej części mieszkania. Stopa zwrotu z inwestycji w przypadku kredytowania całego zakupu będzie wyższa niż wówczas, gdy zaangażujemy własne środki. Kredyt pozwala maksymalnie odroczyć w czasie moment poniesienia kosztów, a im później wydajemy pieniądze tym są one mniej warte z uwagi na inflację.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że nieruchomość to jedyna forma inwestycji którą możemy sfinansować w całości za pożyczone pieniądze. Należy to wykorzystać, a gotówkę którą mamy na koncie zainwestować w inne aktywa - tak by nasz portfel inwestycyjny był zróżnicowany.

Nieruchomość to inwestycja długoterminowa. Choćby dlatego, że od przychodu uzyskanego z jej sprzedaży - o ile nastąpi to wcześniej niż 5 lat od daty zakupu - trzeba zapłacić 10 proc. podatku. Można go uniknąć przeznaczają środki na zakup kolejnego mieszkania. Najprawdopodobniej w przyszłym roku osoby inwestujące w nieruchomości zostaną podatkowo zrównane z giełdowymi graczami czy posiadczami jednostek funduszy inwestycyjnych. Podatek będą płacić od wypracowanego zysku i nie będzie można go uniknąć przeczekując 5 lat. Choćby dlatego warto rozejrzeć się za zakupem mieszkania na wynajem jeszcze w tym roku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: