eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Fundusze stabilnego wzrostu

Fundusze stabilnego wzrostu

2006-07-18 00:28

Fundusze Stabilnego Wzrostu mają bardzo chwytliwą nazwę. Który bowiem z potencjalnych inwestorów nie byłby zainteresowany tym, żeby kapitał, który powierza funduszowi po pierwsze wzrastał a po drugie wzrastał w sposób stabilny?

Przeczytaj także: Prognozy inwestycyjne dla każdego

Strategia inwestycyjna tych funduszy zakłada najczęściej inwestowanie znacznej części aktywów funduszu w instrumenty uznawane za bezpieczne. Należą do nich papiery dłużne np. bony skarbowe czy obligacje, ale także lokaty bankowe. Odsetek tej części inwestycji biorąc pod uwagę łączny portfel to około 70-80 proc. Pozostałą część fundusze stabilnego wzrostu mogą lokować w papiery udziałowe, czyli akcje.

Ostateczna stopa zwrotu, której możemy się spodziewać, nabywając jednostki uczestnictwa funduszu stabilnego wzrostu, zależy od polityki inwestycyjnej przyjętej przez fundusz, wyznaczającej wielkość ryzyka inwestycyjnego albo mówiąc wprost, zależy ona od rozkładu proporcji poszczególnych instrumentów w portfelu, o których mowa powyżej.

Założenie stabilnego wzrostu sprawia, że cena jednostek uczestnictwa funduszy należących do tej grupy, podlega mniejszym wahaniom, aniżeli spotykanym w przypadku funduszy akcyjnych. Konstrukcja portfela większości funduszy stabilnego wzrostu pozwala na wygenerowanie stopy zwrotu na poziomie 8-12 proc. średniorocznie.

Oczywiście nie należy zapominać o tzw. horyzoncie inwestycji. Wyłączając fundusze rynku pieniężnego należy założyć, że inwestycja w pozostałe fundusze w tym również fundusze stabilnego wzrostu powinna zakładać okres nie krótszy niż 3 lata.

Powiedzieliśmy już o potencjalnych zyskach, a co z kosztami? Przecież i te nieodłącznie towarzyszą naszym inwestycjom. Zakup jednostek funduszu stabilnego wzrostu wiąże się najczęściej z poniesieniem opłaty rzędu 2,5proc.

Na koniec warto wspomnieć o inwestorach, którzy chcieliby na własną rękę konstruować swój portfel inwestycyjny, ale w oparciu o proporcje funduszy stabilnego wzrostu. Mogą oni zwiększyć swoją stopę zwrotu z tego typu inwestycji. Pomocna będzie w tym celu krótka analiza.

Inwestor dokonuje zakupu jednostek w oparciu o konstrukcję funduszu stabilnego wzrostu:
Okres inwestycji to 4 lata. Kwota inwestycji 10000,00 PLN.

Skoro wiemy już, że portfel funduszu stabilnego wzrostu składa się z części bezpiecznej i części agresywnej możemy skorzystać z dostępnej na rynku pozostałej grupy funduszy i dokonać zakupu jednostek typowego funduszu "bezpiecznego", czyli funduszu rynku pieniężnego, funduszu obligacji oraz typowego funduszu agresywnego, czyli funduszu akcyjnego.

Inwestor nie ponosząc kosztu zakupu jednostek funduszy rynku pieniężnego oraz funduszy obligacji - których do swojego portfela zakupi łącznie 70 proc. (inwestycja 7000,00 PLN) i poniesie koszt zakupu jednostek funduszu akcji na poziomie około 4 proc., a więc realnie przy zakupie pozostałej części portfela czyli 30 proc. zainwestuje 2880,00 PLN. Razem zainwestuje więc 9880,00 PLN. Stopa zwrotu: 5 proc. z funduszy stanowiących 70 proc. portfela da 1508,00 PLN a stopa zwrotu 15 proc. z funduszy akcji da 2157,13 PLN. W sumie więc Inwestor, który sam dokona podziału swojego portfela może zyskać w ciągu 4 lat min. 3665,13 PLN. To o około 150,00 PLN więcej niż przy zakupie jednostek funduszu stabilnego wzrostu.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że inwestor ma w takim przypadku możliwość "głębszej" dywersyfikacji portfela oraz wyboru najlepszego funduszu z każdej grupy, co niewątpliwie pozwoli zwiększyć na korzyść inwestora różnicę stopy zwrotu, o której mowa powyżej.
Zyskowne nieruchomości

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: